Katarakt Oluşumunu Önlemek İçin C Vitamini Tüketin

Prof.Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, Amerikan Oftalmoloji Akademesi dergisindeki bir makalesinde C vitaminin Katarakt oluşumunun önüne geçtiğini vurduladı.

Katarakt Oluşumunu Önlemek İçin C Vitamini Tüketin
Katarakt Oluşumunu Önlemek İçin C Vitamini Tüketin Yunus Budak

Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, Amerikan Oftalmoloji Akademisi dergisindeki bir makalesinde C vitaminin Katarakt oluşumunun önüne geçtiğini vurguladı.

 

2 BİN 54 İKİZ ÜZERİNDE 10 YIL ARALIKLARLA DENEY YAPILDI

Yapılan bir araştırmaya göre İngiltere'de 2 bin 54 ikiz üzerinde 10 yıl süreyle yapılan deneyler üzerinde düzenli olarak C vitamini tüketen grubun, C vitamini almayan gruba göre  katarakt oluşumunda  yüzde 30'a varan azalma görüldüğü ifade edildi. Kaşkaloğlu, '' Katarakt oluşumunun yüzde 35'ini genetik unsurlar, diğer yüzde 65'ini ise beslenme, yaş alkol sigara tüketimi, şeker hastalığı ve aşırı gün ışığı gibi çevresel faktörler oluşturuyor. Bizim ülkemizde ise 60 yaşın üzerindeki her bin kişiden 5'i katarak ameliyatı oluyor. C vitaminin antioksidan özelliği sebebiyle katarakt oluşumunun ciddi oranda önüne geçildiği teşhisi konmuş'' diye konuştu.

Öte yandan C vitamini açısından zengin brokoli, çilek, biber, kivi, portakal gibi yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini de ifade etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
AÖL 2017 3. dönem sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
AÖL 2017 3. dönem sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?