betgram betgram

iOS 10 ile Gelen En Önemli Yenilikler Neler?

iOS kullanıcılarının uzun zamandır beklediği 'iOS 10' güncellemesi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Birçok yeni özellikler ve tasarımsal geliştirmeler getiren güncelleme birçok kişinin hoşuna gitti. peki bu güncellemedeki en önemli ve bilinmeyen özellikler neler?

iOS 10 ile Gelen En Önemli Yenilikler Neler?
iOS 10 ile Gelen En Önemli Yenilikler Neler?

Apple'ın yeni güncellemesi olan iOS 10 geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Her sene olduğu gibi bu senede yeni iPhone tanıtımından sonra güncelleme yayınlandı. Herkesin merakla beklediği güncellemede birçok yenilik mevcut. Tasarımsal olarakta birçok değişikliğe giden Apple'ın iOS 10 güncellemesi şaşırtıcı derecede oldu.

İşte iOS 10'nun en önemli 2 özelliği;

- Siri çok daha kullanışlı ve anlayışlı olarak karşımıza çıkıyor. Bu güncellemede en çok değişiklik Siri'ye geldi gibi gözükmektedir. Yeni güncelleme ile kullanıcılar artık SiriKit ile beraber olacaklar. Yani, üçüncü parti yazılım geliştirenlerin Apple'ın temel hizmetlerine ulaşabilmesi anlamına geliyor. Daha açıklayıcı olmak gerekirse, Whatsapp, Linkedln, WeChat ve Slack gibi uygulamalar üzerinden Siri ile sesli mesaj gönderimi yapılabilecek. Örnek vermemiz gerekirse, ''Tahir'e Whatsapp üzerinden 10 dakika kadar gecikebileceğimi söyle'' diyerek sesli mesaj göndermemiz artık mümkündür.

SiriKit birçok uygulamada kullanıcılarının işlerini kolay olarak görebilmesini sağlıyor. Pinterestte köpek fotoğrafları aratabilir ve Square Cash'ten dilediğiniz kişiye para gönderebilme özelliği yer alıyor. Bunların yanında SiriKit sadece sesli arama, fitness, seyehat, mobil ödeme, fotoğraf arama ve videolu arama gibi yazılımlarıyla çalışıyor.

- İkinci en önemli özelliğine değinecek olursak, Apple cihazı ile gelen stok uygulamalar normalde kaldırılamıyordu. Fakat iOS 10 ile artık bu uygulamaları kaldırmak mümkün hale geliyor. Eskiden silinemeyen stok uygulamalar şunlardır; Calculator, Clender, Compass, Contacs, FaceTime, Find My Friends, Home, iBooks,, iTunes Store, iCloud Drive, Maps, Mail, Music, News, Reminders, Notes, Podcasts, Videos, Tips, Voice Memos, Watch ve Weather. Normalde silinemeyen bu uygulamalar artık yeni güncelleme bulunan cihazlarda rahatlıkla silinebilecek.

Ayrıca FaceTime uygulamasını sildiğinizde cihazınızdan FaceTime çağrıları yapabilir ve alabilirsiniz. Kaldırılan uygulamaları tekrar geri getirmek için ise AppStore'a giriş yapıp tekrar indirmek yeterli olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat