HDP Genel Başkanları Ve Birçok Vekil Tutuklandı.

Halkların Demokratik Partisi Genel başkanları Selahattin Demirtaş , Figen Yüksekdağ ve birçok vekil terör suçlamaları nedeniyle tutuklandı. Adalet bakanı Bekir Bozdağ, Tutuklamaların yasalara aykırı olmadığını belirtti.

HDP Genel Başkanları Ve Birçok Vekil Tutuklandı.
HDP Genel Başkanları Ve Birçok Vekil Tutuklandı. Muhammed Salar

Halkların Demokratik Partisi Genel başkanları Selahattin Demirtaş , Figen Yüksekdağ ve bir çok vekil terör suçlamaları nedeniyle tutuklandı. Adalet bakanı Bekir Bozdağ, Tutuklamaların yasalara aykırı olmadığını belirtti.

Haklarında yürütülen terör soruşturması kapsamında Emniyet Müdürlüğü tarafından Demirtaş ve Yüksekdağ, evlerinde göz altına alındılar. İfadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildilerç

Demirtaş ve Yüksekdağ, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Peki Demirtaş Nelerle Suçlanıyor?

Hakkında en fazla dosya bulunan HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş'ın fezlekelerinde, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "örgüt adına suç işlemek" suçlarını işlediği yer alıyor. 

Demirtaş'ın dosyasında bulunan diğer suçlar şöyle: 

"Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası yapmak, Türk milletini, cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılamak, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı kanuna muhalefet, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı kanuna muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme, devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs."

Grup Başkanvekili Balukende tutuklandı

Terör soruşturması kapsamında gece Ankara'da gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, getirildiği Bingöl'de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Nursel Aydoğan ve Leyla Birlik tutuklandı

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Şırnak'ta nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Gülser Yıldırım ve Selma Irmak da tutuklandı

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, tutuklama istemiyle sevk edildiği Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak da, Hakkari Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Pir, Önder ve Taşçıer adli kontrol şartıyla ile serbest bırakıldı

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer sevk edildikleri Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Önder hakkında, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet, suç işlemek amacıya örgüt kurmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" suçlarından soruşturma açılmıştı.

Diyarbakır'da terör soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Kaynak:AA

www.yenikalem.com

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor