Yeşil Çayın Zayıflama Üzerinde Etkileri

Yeşil çayın içindeki kafeinle beraber yağ yakıcı etkisinin de olduğunu belirten Diyetisyen Elif Yıldız, zayıflatma yönünde oldukça etkili olduğunu ifade etti.

Yeşil Çayın Zayıflama Üzerinde Etkileri
Yeşil Çayın Zayıflama Üzerinde Etkileri Yunus Budak

Dermaklinik Estetik Ve Güzellik Merkezinden Diyetisyen Elif Yıldız, "Yeşil çayın siyah çaydan farkı, çay yapraklarının işlenme şekillerine bağlıdır. Yeşil çay ‘Camellia sinensis’ adındaki bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Siyah çayın da aynı bitkiden elde edilmesine rağmen, yeşil çaya göre yaprakları daha yavaş kurutulduğu için yaprakları kararır. Yeşil çayın ise yapraklarına kısa bir süre içinde yüksek sıcaklıkta şok soldurma işlemi yapılır ve renk değişimi gerçekleşmez. Yavaş kurutma şekli sadece renk kaybına sebep olmaz, yapraklarındaki antioksidan miktarını da azaltır. Bu sebeple yeşil çayın antioksidan (vücudumuza zarar veren maddelerle savaşan) miktarı daha fazladır" dedi. Yeşil çayın içerisinde bulunan kateşin türü olan epigallokateşin gallat (EGCG) adlı madde zayıflama üzerinde büyük etkiye sahiptir.

 

Ne kadar içilmeli?
Yıldız, "2-2.5 gram (bir tutam) yeşil çay bir kupa kaynamış su ile 3-5 dakika demlenerek (ağzı kapalı) içilmesi içindeki sağlıklı bileşenlerden faydalanmak açısından önemlidir. Günde 2-3 kupa içilebilir. Bazı sağlık problemi olanların yeşil çay tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Böbrek hastaları, hipertiroid hastaları, hamileler, kalp-damar hastaları, bazı psikolojik (panik atak) rahatsızlığı olanlar, uyarıcı ilaç alanlar çayı dikkatle ve uzmana danışarak tüketmelidirler. Tabii şunu unutmamak gerekir: Zayıflama ve yağ yakımı sadece yeşil çay ile sağlanamaz. Yeterli ve dengeli beslenme ile beraber içildiğinde kilo verme hızını destekler" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor