Yeni Anayasa Maddeleri Oylanıyor Mecliste Yoğun Saatler

Mecliste yoğun saatler başladı. Anayasada madde değişikliği ile ilgili başlayan görüşmeler yoğun bir şekilde devam ediyor. Görüşmeler basına kapalı bir şekilde gerçekleşiyor. Detaylar haberimizde...

Yeni Anayasa Maddeleri Oylanıyor Mecliste Yoğun Saatler
Yeni Anayasa Maddeleri Oylanıyor Mecliste Yoğun Saatler

Ülkemizi yakından ilgilendiren anayasa değişkliği ile ilgili görüşmelere başlanıldı. Görüşmeler sırasında zaman zaman gerginlikler yaşanıyor. Anayasa değişiklik talebinde sunulan 1. ve 2. maddelerin oylanması sonuçlandı. Gelen son dakika haberine göre ilk oylamada 1. ve 2. maddenin değişikliği oy birliği ile kabul edildi. Yapılan gizli oylamalarda ilk turda 1. madde için 484 milletvekili oy verdi. Verilen oylardan 347 si evet 132 ise ret oyu verdi. Diğer yandan 2 çekimse, 2 boş, 1 de geçersiz oy kullanıldı.

2. madde değişikliği için oylamaya 480 milletvekili katıldı. 2. madde değişikliği içinse 343 kabul 133 hayır oyu çıktı. 2. madde oylamasından 1 çekimser 2 boş 1 de geçersiz oy sandıktan çıktı.

'' OYLAMALAR SIRASINDA GERGİN ANLAR ''

Oylamalar sırasında tahmin edileceği gibi gergin dakikalarda yaşandı. BAzı CHP milletvekilleri gizli oylama kurallarına uyulmadığı gerekçesi ile tepkilerini gösterdi. 

Bu konuda meclis başkan vekili olarak görev alan Ahmet Aydın milletvekillerini bu konuda sık sık uyararak oyların kabinde kullanılmasını söyledi. 

HDP tarafında ise tutuklu olan milletvekilelrinin isimleri okunduğunda hep bir ağızdan rehin ve ya ceza evinde diye karşılık geldi.

'' KABUL EDİLEN MADDELER ''

Değişikliği kabul edilen birinci madde yargı yetkisi ile alakalı. Bu maddeye göre yargı yetkisi Türk halkı adına bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından kullanılacak olarak değişitirlecek.

Diğer madde ise milletvekili sayısı ile alakalı. Millet vekili sayısı 550 den 600 e çıkarılacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mustafa     2017-01-11 hakkımızda hayırlısı olsun ama neden yayınlamıyorlar merak ettim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...