Son Dakika Emeklilerde Sendika Kurabilecek

Merakla beklenen karar Danıştay 10. dairesinden geldi. Danıştay Ankara 7. İdare Mahkemesinin emeklilerin sendika kurabilmesi için verilen kararın durdurma isteğini reddetti. Detaylar haberimizde...

Son Dakika Emeklilerde Sendika Kurabilecek
Son Dakika Emeklilerde Sendika Kurabilecek

Emkelilerin merakla beklediği haber bugün Danıştay 10. Daireden geldi. Emeklilerin sendika kurabilmesi için başlatılan çalışmayı Ankara 7. idare mahkemesi durdumak istemişti. Fakat bugün gelen bir haber ile Danıştay 10 daire bu isretiği geri çevirdi. Bu isteiğin geri çevrilmesi ile emklilere sendika yolu açılmış oldu. Yeni Emekli Bir-sen'in genel başkanı ise konu ile ilgili verilen karar ile ülkemizde 12 milyon emekli anayasanın 53. maddesine göre düzenlenecek uyum yasası ile sendikalı olabilecek. 

#emeklilere sendika kurmanın engeli kalktı

Danıştay emekliler için çok önemli bir karar verdi. Bu karar ise herkesi kapsıyor. Bu karar ile artık emeklilerde sendika kurablecek ve sendikalı olabilecekler. Emekliler ilk sendika başvurularını 26 eylül 2013 tarihinde yapmıştı. Fakat valilik emeklilerin sendika kurup kuramayacakları ile ilgil bir karar olmadığı için konuyu İç İşleri Bakanlığına taşıdı. İç İşleri bakanlığından emeklilere sendika değil dernek kurabilirler cevabı geldi. Ankara Valiliğide emeklilerin sendika kurma isteğini reddetti. Sendika kurmak isteyen yönetim ise iptal işlemi ile ilgili mahkeme başlattı. 

#mahkeme emekliler sendika kurabilir dedi

Ankara 7. idare mahkemesi tarafından görülen davada ise valiliğin ret işlemi iptal edildi. Emekliler sendika kuramaz kararını aykırı bulan mahkeme Anayasada yer alan 17 ve 51. maddeler ile İnsan Hakları Avrupa sözleşmesinde yer alan 11. maddeye göre emekliler sendika kurabilir kararı verdi.

#valilik kararın durdurlmasını istedi

Bu kararın üzerine ise Ankara Valiliği kararın durdulmasını istedi ve temyize gitti. Fakat danıştayda yapılan oylamada Ankara 7. idare mahkemesi emekliler sendika kurabilir kararının durdurulmasını redetti ve emeklilere sendika yolunu açtı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...