Çalışan Anneye İzin Parası Ödenecek

Çalışan annelere doğum sonrası izin ücreti müjdesi geldi. Çalışan anneler artık kullandıkları 112 günlük doğum izni ücretini alabilecekler. Detaylar haberimizde...

Çalışan Anneye İzin Parası Ödenecek
Çalışan Anneye İzin Parası Ödenecek

Doğum yapacak çalışan annelere müjdeli haber geldi. Alınan karar ile çalışırken doğum yapan annelere doğum izni ücreti ödenecek. Ödenecek ücret 112 gün üzerinden hesaplanacak. Bu ödeme zaten rapor parası olarak yapılıyordu fakat bu ödemenin yanında artık bakıcı parasıda ödenecek.  Doğum yapacak çalışan annelere doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 112 gün izin veriliyor. Bu 112 günün parası ise SGK tarafından otomatik olarak ödeniyor. Buödeme asgari ücretli çalışan anneler için 4424 liraya denk geliyor. Bu ödeme ise SGK tarafından otomatik olarak anne adına PTT ve ya Ziraat Bankasına yatırıylıyor. Alınacak ödeme ile ilgili anneler e-devlet hesaplarına giriş yaparak bilgi alabilir ve sorgulama yapabilirler. 

#bu ödemeye ek bakıcı parasıda ödenecek

Yapılan 112 günlük doğum izni ödemesinin yanında artık bakıcı parasıda ödenecek. Devlet artık evde bakıcı hizmetinden faydalanacak annelere bakıcı parası ödeyecek. İlk etapta Ankara ve İstanbul'da 5000 anneye ödenecek olna bu tutar 1500 Türk Lirası. Yani ödenecek bu apra ile devlet çalışan anneye rapor parası ile birlikte 5924 Türk Lirası ödeyecek. Üstelik bakıcı parasından yeni doğan anneler değil 0-2 yaş aralığında çocuğu bulunan ve evde bakıcı hizmetinden faydalanacak olan çalışan annelerde faydalanabilir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi ve başvuru için sgk.gov.tr ve evdecocukbakimi.net sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

#çoğu anne rapor parasını unutuyor

Çoğu çalışan anneler rapor parasını almayı unutuyor. SGK bu parayı Ziraat Bankası ve ya PTT şubelerine doğum yapan annenin adına otomatik olarak yatırıyor. Doğum yapan annenin ise bu parayı gidip kimlik bilgileri ile çekmesi gerekiyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...