İzmir'de Kız Kaçırma Geleneği Olmaz Olsun Böyle Gelenek

İzmir'de bulunan Kiraz ilçesine bağlı iki köyde gelenek olan kız kaçırarak evlenme bir ailenin yaptığı şikayet üzerine gün yüzüne çıktı. Üstelik kaçırılan kızların ailelerine para ödeniyor detaylar haberimizde...

İzmir'de Kız Kaçırma Geleneği Olmaz Olsun Böyle Gelenek
İzmir'de Kız Kaçırma Geleneği Olmaz Olsun Böyle Gelenek

İzmir'in Kiraz ilçesine bağlı iki köyde gelenek olan kız kaçırarak evlenme gün yüzüne çıktı. Bu haberi okuyanlar sinir küpüne dönecek. Çünkü böyle bir gelenek böylee bir adet insanlık işi olamaz. Olmaz olsun böyle bir gelenek olmaz olsun böyle bir adet. İzmir Kiraz ilçesine bağlı dağ köyleri olan Sırımlı ve Olgunlar köyünde kız kaçırarak evlenme gelenek haline gelmiş. Köylerde erkekler kız çocuklarını kaçırarak evlenmeyi gelenek haline getirdiği olay geçtiğimiz günlerde CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel tarafından mecliste gündeme getirilmişti. Böyle bir gelenek olmaz olsun iyoruz birde bunun üstüne kızı kaçıran erkeğin ailesi kızın ailesine sus payı olarak para ödüyor.

'' YAŞLARA GÖRE ÜCRET ''

Bu nasıl bir gelenek diye sinirlenerek okuduğumuz haberin devamı ise daha sinirlendirici. Kızı kaçıran erkeklerin aileleri kızların ailelerine sus payı olarak yaşlara göre belli bir miktar para ödüyor. Kaçırılan kızların kızların yaşları 12 ile 15 arası değişiyor. 12 yaşındaki kızın ailesine 40 Bin Türk Lirası , 15 yaşındaki kızın ailesine ise 20 Bin Türk Lirası sus payı ödeniyor. 

'' BİR KIZIN AİLESİ DUR DEDİ ''

Geçtiğimiz aylarda kaçırılan 15 yaşındaki küçük kızın ailesi ise bu geleneğe isyan etti. Polise başvuran küçük kızın ailesi kızlarını geri alabilmek için işlem başlattı. Genç kız polis ekiplerinin operasyonu ile kaçırıldığı ailenin ellerinden kurtarılarak ailesine teslim edildi. 85 gün boyunaca kaçırıldığı ailede kalan 15 yaşındaki küçük kız anne ve babasına teslim edildi. Kiraz ilçesinin genç yaştaki belediye başkanı Saliha Özçınar ise bu olaya son vermeye kararlı olduğunu söyledi. Bu olayın son bulması için gerekli bütün işlemlerin yapıalcağını açıkladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor