Referandum 16 Nisan Pazar Günü Yapılacak

Yüksek Seçim Kurulu referandum belirsizliğini ortadan kaldırarak, yeni anayasa değişikliği için halka sunulacak oylamanın 16 Nisan Pazar Günü olmasına karar verdi.

Referandum 16 Nisan Pazar Günü Yapılacak
Referandum 16 Nisan Pazar Günü Yapılacak Muharrem USLU

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin dönüm noklarından biri sayılabilecek yeni anayasa değişikliği için millet sandık başına gidiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da deyimiyle "Türk Tipi Partili Cumhurbaşkalığı Sistemi" için yapılacak referandumun Yüksek Seçim Kurulu 16 Nisan tarihinde yapılmasını kararlaştırdı.

Yüksek Seçim Kurulunun Aldığı Karar;

T.C.
YÜKSEK SEÇİM KURULU
Karar No: 74
S O N U Ç: Açıklanan nedenlerle;
1- 3376 sayılı Kanunun yukarıda yer verilen 2. maddesi uyarınca, 6771 sayılı Kanunla kabul edilen Anayasa değişikliğine ilişkin halkoylaması tarihinin, Kanunun Resmi Gazetede yayımını takip eden altmışıncı günden sonraki ilk pazar günü olan 16 Nisan 2017 olarak belirlenmesine,
2- Karar örneğinin Resmî Gazetede yayımlanmasına,
11/02/2017 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Başkan                        Başkanvekili                   Üye                                Üye
Sadi GÜVEN                Erhan ÇİFTÇİ              Zeki YİĞİT                    Sadi SARIYILDIZ
 

16 Nisan'da yapılacak olan referandum da 55.3 milyon yurtiçinde, 2.9 milyon ise yurtdışında oy kullanacak seçmen bulunuyor. 

Referendum için önemli notlar;

  • 58.2 milyon seçmenin oy kullanacağı referandum da beyaz renk üzerine 'evet' oyu kullanılırken 'hayır' oyunun kahverengi üzerinde olacağı unutulmamalı.

  • Yurtdışında oy kullanacak vatandaşlar için 57 ülkede sandık kurulacak.
     
  • "Yurtdışı seçmen kütüğü bu seçimde tek seçim çevresi olarak oluşturulmuştur. Böylece yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler bağlı bulundukları temsilcilik görev çevrelerinde kurulan sandıklarda veya oy verme günlerinde bulundukları yerlerdeki temsilciliklerde kurulan sandıklarda oylarını kullanabileceklerdir" diye konuştu.
  • Yurtdışı temsilciliklerinde oy kullanma işi 27 Mart-9 Nisan, gümrük kapılarında ise 27 Mart-16 Nisan tarihlerinde yapılacak.

  • Seçim listelerine göre muhtarlık bölgesi askı listeleri 18 Şubat 2017 Cumartesi günü askıya çıkarılacak, 26 Şubat 2017 Pazar günü askıdan indirilecek.

  • Seçmen bilgilerine  "secmen.ysk.gov.tr" ve "turkiye.gov.tr" adreslerinden seçim hakkındaki gerekli tüm bilgilere erişim sağlanılabilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor