Yeni Bir Gazze Savaşı Kapıda

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun adının da karıştığı yolsuzluk davalarının gündeme gelmesi ile İsrailli Yeş Atid Parti üyesi Haim Yellin Başbakan Netanyahu'nun köşeye sıkıştığını ve dikkatleri başka yöne çekebilmek için Gazze'ye harekat düzenleyebileceğini savundu.

Yeni Bir Gazze Savaşı Kapıda
Yeni Bir Gazze Savaşı Kapıda Muharrem USLU

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun başı yolsuzluk iddiaları ile dertte. İsrail parlementosundan Yeş Atid Parti üyesi Haim Yellin Başbakan Netanyahu'nun köşeye sıkıştığını ve dikkatleri başka yöne çekebilmek için Gazze'ye savaş açma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıldan itibaren yolsuzluk yapıldı iddiaları giderek güçlendi. İsrail sokaklarında Başbakan Netanyahu'nun istifasını isteyen binlerce kişi eylem yaptı. İsrail kamuoyundan ve siyasetçilerden yükselen seslere kulak tıkayan Netanyahu bu sıralar yeni bir plan kurguluyor olabilir. 

Almanya'dan 4 adet Dolphin marka gelişmiş denizaltı alan İsrail, bu alımlar sırasın Netanyahu'nun hakkında denizaltıları satan şirketle bağlantıları olduğu iddiasıyla yolsuzluk davası açıldı İsrail Adalet Bakanlığı, muhalefetin talebi üzerine Netanyahu'ya soruşturma açılmasına izin vermişti.
Hakkında söylenen iddialara, "Bu anlaşma yasalara uygundur ve konuyla ilgili belgeler tamamen güvenilirdir." ifadesini kullanmıştı.


Yeş Atid Parti üyesi Haim Yellin , hükümete yönelik eleştirilerini sadece Başbakan Netanyahu'ya yöneltmedi İsrail Eğitim Bakanı ve Yahudi Evi Partisi lideri Naftali Bennett ile İsrail İskan Bakanı ve Hepimiz Partisi üyesi Yoav Galant’ın da oy toplamak için savaş isteklerini artırdıklarını ve Gazze'ye bu isimlerinde operasyon düzenleme ihtimalleri olduğunu ortaya attı. 

Yellin, “Bu siyaset değil, bilakis sorumsuzluktur. Güneyde barış tesis etmek yerine insanları savaşla korkutmaktır.” yorumunda bulundu.

Hamas hareketi ise savaş ihtimalinin kapıya dayanması üzerine, Netanyahu’nun ülkenin iç gündemini değiştirmek ve kendisi hakkında açılan yolsuzluk davaları nedeniyle kendisine yönelen dikkatleri dağıtmak için Gazze’ye savaş açabileceğini belirterek savaşı kendilerinin çıkarmayacağını vurguladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor