Özel Okullara Yüzde 30 Zam

Özel okulların yeni döneme kurdaki artış yüzünden yüzde 10 ile yüzde 30 arasında bir zamla gireceği belirtildi. Okulların giderlerinin artması ve elektronik araç gereçlerin okul yönetimini zam yapmaya zorladı.

Özel Okullara Yüzde 30 Zam
Özel Okullara Yüzde 30 Zam Muharrem USLU

Dershanelerin kapatılması Özel okulların ve temel liselerin sayısında artışa neden olmuştu. Bir çok öğrenci ve veli eğitim öğretimin özel okullarda daha verimli olduğu kanısında. Bu kanıların giderek yayğınlaşması ve devlet okullarındaki yetrsizlikler velileri özel okulların kapısına götürmekte. Çocuklarının daha iyi okullarda eğitim almasını isteyen velilerin kesenin ağzını biraz daha açması gerekiyor.

Zammın Sebepleri

 Kur fiyatının 3.70 TL bandına çıkması okul yönetimlerinin fiyatlar üzerinde oynama yapmasını zorunlu hale getirdi.  2017-2018 dönemi için yeni fiyatlarını belirlemeye başlayan özel okullar, liste fiyatlarına yüzde 10 ila 25 ‘dolar zammı’ yapması bekleniyor.

Ortalama bir özel okulun giderlerinin yaklaşık yüzde 60’ı personel giderlerinden, yüzde 40’ı da elektrik, doğalgaz, teknolojik okul ürünleri gibi diğer giderlerden oluşuyor. Elektrik, doğalgaz ya da teknolojik ürünler gibi diğer kalemler de dolar üzerinden fiyatlanması nedeniyle etkilenebiliyor. Sektörden gelen bilgilere göre, bu şekilde 2017-2018 öğretim dönemi için özel okullarda beklenen fiyat artışlarının ortalama yüzde 13- 15 olmak üzere, yüzde 10 ila 25 arasında olması bekleniyor.

Türkiye’de eğitim öğretim alan 19 milyon öğrencinin yaklaşık 1.1 milyonu özel okullarda okuduğu biliniyor.

Türkiye Özel Okullar Derneği Eşbaşkanı Cem Gülan “Bu sene gözlemlediğimiz bir başka durum da, okulların özellikle dolara bağlı tablet, akıllı cihaz gibi gider kalemlerini daha kısıtlı tuttuğu yönünde. Okullar genel olarak alımlarını ya erteliyor ya da azaltıyor” diye konuşuyor.

‘Ara Dönem Zammı YÜZDE 14.2 Geçmemesi Lazım’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre özel okulların ara yıllarda artış oranının hesaplanmasında (Y.İ,ÜFE+TÜFE)/ 2 formülünün kullanıldığı ve okulların geçen yıl ilan ettiği ücrete en fazla yüzde 5 ilave artış yapabileceği biliniyor. 

Özel Lise Fiyatları Düştü

Dershanelerin kapatılması ile Temel Liseye dönüşen kurumlar, özel bir okulda lise düzeyinde eğitim almak isteyen kişilerin yüzünü güldürdü. Temel liselerin artması ile rekabetin kızışması özel lise fiyatlarının yüzde 40 oranında düşmesini sağladı.

Türkiye Özel Okullar Derneği Eşbaşkanı Cem Gülan, aydan aya bile değişmekle birlikte, 3 bine yakın özel lisenin içerisinde bin 300’e yakınının temel lise olduğunu belirtirken, özel lise okul fiyatlarının ortalama 17 bin TL, temel lise fiyatlarının ise ortalama 8-9 bin TL olduğunu anlatıyor. Gülan, “Temel liselerin 2018’den itibaren bazı şartları karşılaması gerekecek. Gerçek fiyat o zaman belli olacak” öngörüsünde bulunuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019 muharrem orucu ne zaman başlıyor kaç gün tutulur?
2019 muharrem orucu ne zaman başlıyor kaç gün tutulur?
Mansur Yavaş belediye ihalesini canlı yayınla halka açtı
Mansur Yavaş belediye ihalesini canlı yayınla halka açtı