Kuzey Kore Gözdağı Verdi

Kuzey Kore balistik füze denemelerine devam ediyor. Pangyon bölgesinden Japon Denizi'ne doğru yapılan deneme de 500 kilometre havada kalan orta menzilli füze denize düştü.

Kuzey Kore Gözdağı Verdi
Kuzey Kore Gözdağı Verdi Muharrem USLU

Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin ABD ziyareti sırasında Kuzey Kore'den gelen haber dünyanın gözünü buraya çevirdi. Kuzey Kore bir süredir füze denemeleri gerçekleştiriyordu. Yapılan bazı denemeler başarısızlıkla sonuçlansa dahi füze programını iptal etmeyen ülke sonunda orta menzilli füzelerde başarı sağladı. Pangyon bölgesinden, Japon Denizi'ne doğru bir balistik füze denemesi gerçekleştiren Kuzey Kore, yaptığı denemede 500 kilometre havada kalan füze denize düştü.

Japonya Başbakanı Abe'nin Amerika ziyareti sırasında gerçekleşen deneme gerginlik yarattı. Haber üzerine kameraların karşısına geçen Japon lider Abe, "Kuzey Kore'nin yaptığı son füze denemesi kesinlikle kabul edilemez. Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymalıdır. Başkan Trump'la yaptığım görüşmelerde o da Japonya'nın yüzde 100 arkasında olduğunu söyledi" dedi.

Kozey Kore'nin yaptığı deneme ardından kameraların karşısına geçen ABD Başkanı Trump da, "Herkesin Amerika'nın Japonya'nın her zaman arkasında olduğunu anlamasını istiyorum. Japonya bizim iyi bir müttefiğimizdir. teşekkür ederim" şeklinde konuştu.Kore'nin füze denemesini, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin ABD seyahati sırasında yapmasının hem ABD'ye hem de Japonya'ya karşı bir gövde gösterisi olarak görülüyor.Güney Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de füze denemesini provokasyon olarak nitelendirdi.Güney Koreli sözcü, "Hükümetimiz bu yılın ilk balistik füze denemesini kınıyor. Bu sadece BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali değil aynı zamanda Kore yarımadasının barışı ve güvenliği için de büyük bir tehdit. Kuzey Kore'nin provokasyonları Kim Jong Un rejiminin ne kadar mantıksız hareket ettiğini gösteriyor" dedi.

Kuzey Kore'ye Yaptırımlar Masada

Kuzey Kore'den beklenen provokasyon yapılmasının ardından ABD'li yetkililerin uygulanacak yaptırımların masa da olduğunu dile getirerek çeşitli planların uygulanacak. Gerilimi daha da tırmandırmaması için çalışılacağı belirten ABD'li yetkililer uygulanacak seçenekler arasında ekonomik yaptırımlar, Kore yarımadası ve çevresindeki Amerikan deniz ve hava askeri gücünün artırılması ile yeni füze savunma sistemleri yerleştirilmesi var.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un yeni yıl konuşmasında kıtalararası balistik füze testini her an yapabileceklerini açıklamıştı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019 muharrem orucu ne zaman başlıyor kaç gün tutulur?
2019 muharrem orucu ne zaman başlıyor kaç gün tutulur?
Mansur Yavaş belediye ihalesini canlı yayınla halka açtı
Mansur Yavaş belediye ihalesini canlı yayınla halka açtı