KDV iadeleri 5 Gün İçerisinde Mükelleflerin Elinde

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yüzde 120 oranında banka teminat mektubu veren mükelleflerin, KDV iadelerini en geç 5 iş günü içinde alabileceğini belirterek can sıkıcı prosedürlerin hemen aşılacağını ve mükelleflerin rahat edeceğini duyurdu.

KDV iadeleri 5 Gün İçerisinde Mükelleflerin Elinde
KDV iadeleri 5 Gün İçerisinde Mükelleflerin Elinde Muharrem USLU

KDV İadeleri 5 Gün İçinde Verilecek

Yüzde 120 oranında banka teminat mektubu veren mükelleflerin gözü aydın. Maliye Bakanı Naci Ağbal KDV iadelerini en geç 5 iş günü içinde alınabileceğini duyurdu. "Böylece, kontroller veya bazı eksiklikler nedeniyle iade sürecinin gereksiz yere uzamasının önüne geçilecek." dedi.

"Prosedürün Önüne Geçilecek"

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren  KDV Tebliği ile iletişim, konut, taşımacılık, imalat ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren mükellefler ile ihracatçıları yakından ilgilendiren konularda olumlu yönde değişikliğe gidildiğini belirterek. Söz konusu düzenleme ile bürokratik işlemleri azalttıklarını, sıkıcı prosedürün önüne geçilerek ve KDV uygulamasında önemli kolaylıklar getirdiklerini vurgulayan Ağbal, iade süreçleriyle ilgili mükellefi rahatlatıcı tedbirlerin alındığını vurguladı.

"2016 yılında 38 milyar lira KDV iade edildi"

 Ağbal yaptığı açıklamalarda; "2016 yılında yaklaşık 38 milyar lira KDV iadesi yaptık. Bu önemli bir rakam. Burada amacımız bir yandan haksız bir iadenin yapılmaması bir yandan da vatandaşın hakkı olan iadenin bir an önce yapılmasıdır. Her zaman söylüyorum. Vatandaşın vergi iadesinin bizde bir gün bile fazladan kalmaması gerekir. Çünkü bu mükellefimiz için önemli bir kaynak. Yine bu düzenleme ile sağlık sektöründe uzun zamandır yaşanan bir belirsizliği de gideriyoruz. Özel hastanelerin, belli şirketler aracılığıyla doktorlardan aldığı sağlık hizmetlerine ilişkin KDV tevkifatı uygulamasını kaldırdık. Böylece, söz konusu hizmetlerin iş gücü temin hizmeti kapsamında alınan hizmet olup olmadığı yönünde yıllardır süren tartışmayı da sonlandırmış olduk."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...