Çevresel Ürün Beyanı Nedir

Ürünlerin yaşam döngülerini inceleye ve yaşam döngüleri boyunca oluşan çevresel etkileri karşılaştırabilir bir şekilde inceleyerek iletişim sağlayan bağımsız ve doğrulanmış olan tescil belgesine EPD belgesi adı veriliyor.

Çevresel Ürün Beyanı Nedir
Çevresel Ürün Beyanı Nedir Yeni Kalem

Ürünlerin yaşam döngülerini inceleye ve yaşam döngüleri boyunca oluşan çevresel etkileri karşılaştırabilir bir şekilde inceleyerek iletişim sağlayan bağımsız ve doğrulanmış olan tescil belgesine EPD belgesi adı veriliyor. Ülkemizde sadece EPD Turkey tarafından verilen EPD belgesi ISO 14025 standartlarına göre verilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda uluslararası EPD sistemine kayıt edilen Epd belgesinin 5 yol geçerlilik süreci vardır.

LEED ve BREAM gibi yeşil bina sertifikasyonunun temelini oluşturan EPD belgeleri her ürün grubuna göre ayrı ayrı verilmektedir. EPD belgesine sahip olan ürün ve ürün gruplarının yapı inşaatında kullanılmış olması yeşil bina sertifikası alabilmek için gerekli olan puanlar için ekstra puan demektir. Yapı malzemelerinin yanı sıra tekstil ürünleri, ambalaj ürünleri ve matbaacılık sektöründe kullanılan ürünler içinde EPD belgesi verilmektedir.

EPD Faydaları Nelerdir?

EPD Turkey tarafından verilen EPD belgelerinin faydalarını sosyal, çevresel ve ekonomik olarak üç başlıkta sıralayabiliriz. Sosyal açıdan etkili karar alma süreçlerinin oluşmasını sağlayana ve sektörde ürün grubuna göre pozitif ayrımcılık uygulanmasını sağlayan EPD belgesi, ekonomik açıdan ürün ham maddelerinin, enerji kullanımının verimli ve tasarruflu olmasını sağlamasının yanı sıra sürdürülebilir olmasını da sağlamaktadır.

Çevresel açıdan sera gazının salınımının azaltılması, verimli tedarik zinciri kurulması, sürdürülebilir üretim aşamalarının oluşturulmasını sağlayan EPD belgesi, küresel ısınmanın etkilerinin azaltılması ve yaşam konforunun artırılmasını sağlayan en temel faktör olarak dünya genelinde kabul edilmektedir.

http://www.epdturkey.com.tr

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi