Son Dakika: ABD bölgeye 36 bin kilo bomba attı!

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD’nin önderliğindeki Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı (CJTF-OIR) Bağdat’ın kuzeyindeki, DEAŞ terör örgütünün yoğun olarak bulunduğu bölgenin bombalandığı görüntüleri son dakika olarak paylaştı. Söz konusu operasyon ile ilgili Irak'tan açıklama geldi.

Son Dakika: ABD bölgeye 36 bin kilo bomba attı!
Son Dakika: ABD bölgeye 36 bin kilo bomba attı! cihan


Dün ABD tarafından paylaşılan görüntülere göre, ABD önderliğindeki Birleşik Ortak Görev Gücü, Irak'ın Salah ad Din bölgesinde bulunan DEAŞ mevzilerini bombaladı.

"TERÖRİSTLERİN GEÇİŞ GÜZERGAHI"

ABD'den yapılan açıklamada Suriye'den DEAŞ teröristlerinin “büyük transit geçiş merkezi” olarak kullandıkları bölgeden Irak'a geçişin engellenmesi için bombalandığı iddia edildi.

 



F-15 VE F-35'LERLE BOMBALADILAR

CJTF-OIR’e ait resmi sosyal medya hesabından, F-15 ve F-35 savaş uçaklarının Bağdat'ın doğusundaki DEAŞ terör örgütü mensuplarının yoğun olarak bulunduğu Salah ad Din bölgesindeki Qanus Adası'nı bombaladıkları açıklandı. 

Irak'ın kuzeyindeki Salah ad Din bölgesindeki Qanus adası

36 BİN KİLOGRAM BOMBA KULLANILDI

Uçakların, toplamda 36 bin kilogram bomba attıkları da açıklamaya eklendi.

Musul'un 50 mil güneyinde bulunan Dicle nehrinde bulunan Qanus Adası'nı vuran F-15 ve F-35 savaş uçaklarının attığı 36 bin kilogram bombanın maliyeti yaklaşık 80.000 pound.

CENTCOM TARAFINDAN PAYLAŞILAN GÖRÜNTÜ...

Qanus adası, Qayyarah'daki ABD'deki ileri operasyon üssünün yakınlarında bulunuyor. Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins III, sosyal medya hesabında o anlara dair görüntü de yayınladı. 



ABD operasyon hazırlığına dair de görüntüler paylaştı. Paylaşılan fotoğraflarda Boeing tarafından üretilen müşterek doğrudan taarruz mühimmatı olan lazer güdümlü JDAM bombalarının bir F-35 savaş uçağının altına yerleştirildiği görülüyor.

Lazer güdümlü JDAM bombaları F-35 savaş uçağının altına yerleştirilirken

Yayınlanan videoda dikkat çeken bir başka detay daha var. Görüntülerde Irak'ın terörle mücadele ekiplerinin söz konusu operasyonu bölgede izledikleri dikkat çekiyor.

Irak'ın terörle mücadele ekipleri

IRAK'TAN AÇIKLAMA GELDİ

Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yahya Rasul, ABD liderliğindeki koalisyonun Qanus ve Salah ad Din'deki diğer bölgeleri temizlemede Irak kuvvetlerine yardımcı olmak amacıyla operasyon düzenlediklerini açıkladı. 

Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yahya Rasul'un sosyal medya hesabındaki açıklamaları

ABD'nin Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Operasyonu Komutanlarından Korgeneral Paul J. LaCamera, Mart ayında yaptığı açıklamada, "Hayır yok olmadılar. Güçlerini koruyorlar. Yeniden ortaya çıkmak için doğru zamanı bekliyorlar" demişti.

Eski Irak Başbakanı Abadi'nin 2017 yılında DEAŞ’a karşı zafer kazandığını iddia etse de özellikle Suriye sınırına yakın bölgelerde terör örgütü hala faaliyet gösteriyor. 



Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'de destek bulamayınca Almanlara sattı
Türkiye'de destek bulamayınca Almanlara sattı
Netflix ve RTÜK'ten açıklama! Noktayı koydu
Netflix ve RTÜK'ten açıklama! Noktayı koydu