Ukraynalı İş Adamı ABD'ye İade Edildi!

Avusturya'da yakalanan Ukraynalı iş adamının ABD'ye iade edilmesine karar verildi. İşte detaylar...

Ukraynalı İş Adamı ABD'ye İade Edildi!
Ukraynalı İş Adamı ABD'ye İade Edildi! Sultan ULUKÖK

Avusturya'da yakalanan Ukraynalı iş adamının ABD'ye iade edilmesine karar verildi.

 

Viyana Bölge Ceza Mahkemesi'nin aldığı karar neticesinde Ukraynalı iş adamı Dimitri Firtaş'ın ABD'ye iade edilmesine karar verildi.

 

Duruşma Avusturya'nın başkenti olan Viyana'da gerçekleştirilirken "rüşvet ve vergi kaçakçılığı" ile suçlanan Firtaş'ın ABD'ye iade edilmesine karar verildi.

 

Mahkeme sonrası gözlatına alınan Dimitri Firtaş, 2016 yılında İspanya tarafından "kara para aklama ve organize suç işlediği" gerekçesiyle tutuklama kararının olduğu belirtildi. Şahsın gözaltına alınma sebebi olarak da bu gösterildi.

 

İş adamının iadesi konusunda nihai kararın Avusturya Adalet Bakanı tarafından verileceği de alınan bilgiler arasında.

 

Diğer taraftan Ukraynalı iş adamının avukatı oaln Dieter Böhmdorfer'in yaptığı açıklamaya göre ABD müvekkilini ömür boyu hapis cezası ile cezalandıracağını tüm mal varlığına da el koyacağını söylemiş durumda.

 

İş adamı, Viyana Bölge Ceza Mahkemesi tarafından 2015 yılında ABD'ye iadesini reddetmiş olmasına rağmen ABD olayı temyize taşımış ve dava bir üst mahkemeye taşınmıştı.

 

FBI tarafından 2006 yılından beri aranan ve "rüşvet ve vergi kaçakçılığı" ile suçlanan iş adamı, 12 Mart 2014'te Viyana'da tutuklanmıştı. Ancak kendisi 21 Mart'ta 125 Milyon Avro kefaletle serbest bırakılmıştı. Bu şekilde tutuksuz yargılanan iş adamı kendisine yöneltilen suçların doğru olmadığını ABD ile Rusya arasında yaşanan mücadelenin kurbanı olduğunu savunmuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019 muharrem orucu ne zaman başlıyor kaç gün tutulur?
2019 muharrem orucu ne zaman başlıyor kaç gün tutulur?
Mansur Yavaş belediye ihalesini canlı yayınla halka açtı
Mansur Yavaş belediye ihalesini canlı yayınla halka açtı