betgram betgram

OECD raporunu açıkladı! Türkiye'ye güzel haber

OECD, Türkiye ekonomisine yönelik 2019 büyüme tahmini yüzde eksi 2,6'dan yüzde eksi 0,3'e güncellendi

OECD raporunu açıkladı! Türkiye'ye güzel haber
OECD raporunu açıkladı! Türkiye'ye güzel haber cihan


Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), ticaret  savaşı ve politika belirsizlikleri nedeniyle küresel ekonomi ve dünyanın önde  gelen ülkelerine yönelik büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize ederken, Türkiye  ekonomisine ilişkin 2019 öngörüsünü yukarı yönlü güncelledi. 

 

OECD'nin "Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu" yayımlandı
 
 Raporda, dünya ekonomisi için mayıs ayında yayımlanan ara rapordaki  yüzde 3,2'lik 2019 büyüme tahmini yüzde 2,9'a, yüzde 3,4'lük 2020 büyüme öngörüsü  ise yüzde 3'e düşürüldü.  Avro Bölgesi, Çin ve Hindistan'a yönelik tahminlerin aşağı yönlü  revize edildiği raporda, ABD ekonomisi için bu yıl 0,4 puan düşüşle yüzde 2,4 ve  gelecek yıl için 0,3 puanlık düşüşle yüzde 2 büyüme tahmininde bulunuldu.  Raporda, OECD, Avro Bölgesi büyüme tahminini 2019 için yüzde 1,2'den  yüzde 1,1'e, 2020 için yüzde 1,4'ten yüzde 1,0'e; Çin büyüme tahminini 2019 için  yüzde 6,2'den yüzde 6,1'e, 2020 için yüzde 6,0'dan yüzde 5,7'ye; Almanya büyüme  tahminini 2019 için yüzde 0,7'den yüzde 0,5'e, 2020 için yüzde 1,2'den yüzde  0,6'ya; Hindistan büyüme tahminini 2019 için yüzde 7,2'den yüzde 5,9'a, 2020 için  yüzde 7,4'den yüzde 6,3'e revize etti.
 
 Örgüt, Japonya'nın büyüme tahminini 2019 için yüzde 0,7'den yüzde 1'e  yükseltirken, 2020 için yüzde 0,6'da sabit bıraktı.   OECD, G20’ye ilişkin büyüme tahminini de aşağı çekerken, bu yıl yüzde  3,1 gelecek yıl ise yüzde 3,2 büyüme öngördü.
 
 Raporda, büyüyen ticaret savaşlarının yatırım ve güven ortamını  zedelediği vurgulanırken, halihazırda düşük seyreden küresel büyümenin artan  politika belirsizliklerini derinleştirdiği kaydedildi.  Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasına yönelik sürecin  tüm Avrupa için yarattığı tehlikelere işaret edilen raporda, "Sürece ilişkin  takvim, usul belirsizlikleri ve anlaşmasız Brexit ihtimali Birleşik Krallık'ı  2020'de resesyona sürükleyebilir. Aynı zamanda Avrupa'da da sektörel kesintilere  yol açabilir." ifadesine yer verildi.

Raporda, Çin ekonomisindeki genel yavaşlama, yüksek borç ve bozulan  kredi kalitesi arasında artan gerginliğin de küresel ekonomi açısından risk  yaratan bir başka unsur olduğu belirtildi.
 
  Ticaret savaşları uyarısı
 
OECD Başekonomisti Laurence Boone, raporda, küresel ekonominin ciddi  dalgalanmalarla karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, düşük büyümenin "endişe  verici boyutta yerleşik” hale geldiğini belirtti.   Ticaret gerginliğinin tetiklediği belirsizliğin uzun vadeli hale  geldiğini aktaran Boone, "Hükümetler, günümüzdeki düşük faizler nedeniyle doğan  fırsatları değerlendirmeli ve altyapıya yatırım yaparak geleceğin ekonomisini  desteklemeli." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Türkiye ekonomisi beklenenden güçlü büyüdü"
 
OECD raporunda Türkiye ekonomisinin 2019'da yüzde 0,3 daralacağı  öngörüldü. Bu oran bir önceki raporda yüzde eksi 2,6 olarak tahmin edilmişti. Bu  da Türkiye ekonomisine ilişkin öngörüde 2,3 puanlık iyileşmeye işaret etti. Öte  yandan Türkiye ekonomisinin 2020'de yüzde 1,6 büyüyeceğine yönelik tahmin  değiştirilmedi.Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk yarısında beklenenden daha güçlü  büyüdüğüne işaret edilen raporda, geçici bütçe ve bütçesel harcamaların yanı sıra  turizm ihracatının büyümeye destek sağladığı vurgulandı. Yatırımların daraldığı, kredi büyümesinin ise zayıf kaldığı belirtilen  raporda, mali politikalardaki yumuşamanın büyümeyi 2020'de yüzde 1,5'in üzerine  taşıyacağı ifade edildi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ
Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi