7 Bin Bekçi Alınacak

Cumhurbaşkan'ı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Doğu Anadolu'daki illerin ardından Büyükşehir Belediyeleri öncelikli olmak üzere 7 bin bekçi alınacak.

7 Bin Bekçi Alınacak
7 Bin Bekçi Alınacak Muharrem USLU

"Çarşı ve Mahalle Bekçileri" teşkilatı güçlendiriliyor. 7Bin bekçi istihdam edilecek.


 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda çarşı ve mahallelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamada kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları amacıyla 7 bin bekçi alınacak. Bekçiler , "Çarşı ve Mahalle Bekçileri" teşkilatı güçlendirilmesi ve huzurun tahsisinde yardımcı olunması için çalışacak.

7 bin yeni bekçi için kadro tahsisinin yapılmasının ardından valilikler vatandaşları internet siteleri üzerinden bilgilendirecek.


Diyarbakır Hakkari Mardin Şanlıurfa Şırnak'a Bekçiler Hemen Atanacak

Çarşı ve mahalle bekçisi olabilmek için başvuran adaylardan gerekli şartları taşıyan 280'i bir ay içerisinde görevlerine başlayacak. Bekçilerin 69'u Diyarbakır, 40'ı Hakkari, 49'u Mardin, 1'i Şanlıurfa, 121'i ise Şırnak'ta görev yapacak.

Söz konusu illerde ihtiyaç duyulan bölgelerde görevlendirilecek yeni bekçiler, genel kolluk kuvvetlerinin derhal müdahalesine imkan bulunmayan acele ve zaruri hallerde vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayarak, suçluların yakalanmasında güvenlik güçlerine yardımcı olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde halihazırda 4 bin 295 çarşı ve mahalle bekçisi görev yapıyor.Bekçi Olabilmek İçin İstenilen Şartlar ve Aranan Özellikler

  • Türk vatandaşı olması
  • Lise ve dengi okul mezunu olması
  • Başvurdukları illerde en az bir yıl ikamet etmeleri
  • 30 yaşından büyük olmamaları
  • Görev yapmaya engel bir hastalığı bulunmama
  • Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmama gibi şartlar aranıyor.

Sınav Süreci Ve Mülakat Aşaması


 Gerekli şartları taşıyan adaylar öncelikle sözlü sınava tabi tutulacak, sözlü sınavdan geçerli not alan adaylar yazılı sınava girmeye hak kazanacak.

Adaylar, çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu için sadece bir ilçe kaymakamlığına müracaat edebilecek. Aday, bekçi olmaya hak kazandığı takdirde, başvuru yaptığı ilçenin kadrosuna atanacak.

İlçe kaymakamlığı sitesinden sözlü sınav sonuçları açıklanacak ve sınavdan 70 puan ve üzeri alanlar yazılı sınava girmeye hak kazanacak. Yazılı sınavda adaylara Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültür derslerinden hazırlanan sorular yöneltilecek. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor