Erdoğan''dan önemli çağrı: Hep birlikte güçlenelim

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Sırbistan'da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) programında konuştu.

Erdoğan''dan önemli çağrı: Hep birlikte güçlenelim
Erdoğan''dan önemli çağrı: Hep birlikte güçlenelim cihan


Başkan Erdoğan konuşmasında iş adamlarına seslenerek "Burada bulunan her iki ülkenin iş adamlarına çağrıda bulunmak istiyorum: Gelin Sırbistan'la ilişkilerimizi ekonomik boyutunu hep birlikte daha da güçlendirelim" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları;

İş birliğimizi daha da çeşitlendirmek istiyoruz. Bir yerde niyet, inanç varsa imkan da muhakkak bulunur. Türkiye ile Sırbistan arasında 2010 yılında imzaladığımız ticaret anlaşmasını geçtiğimiz yıl revize ettik. Serbest ticaret anlaşmasının imzalandığı 2010'dan beri ikili ticaret hacmimiz yüzde 200 arttı. 

Türkiye ile Sırbistan arasında her alanda ikili ilişkilerin ilerletilmesi için güçlü bir irade olduğunu biliyorum. Sırbistan ile sadece ticaretimiz değil karşılıklı yatırımlarımız da artıyor. Yatırımlarımızla Sırbistan'da yaklaşık 8 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Sırbistan'da 2011 yılında 1 milyon dolar civarında olan Türk yatırımları büyük bir sıçrama yaparak 2018 yılında 200 milyon dolara ulaştı. Nereden nereye. Yarın 6 fabrikamızın toplu açılışını, 1 fabrikamızın da temel atımını gerçekleştireceğiz.  

BURADAKİ FİRMALARIMIZ 115'TEN 800'E ÇIKTI

Tekstil ve hazır giyim gibi pek çok sektörde adımlar attık. 2015 itibarıyla Sırbistan'da faaliyet gösteren ve 115 olan Türk firması sayısının hali hazırda 800'ü geçtiğini biliyorum.

Müteahhitlerimiz dünyanın farklı yerlerinde büyük ölçekli projeleri başarıyla tamamladılar. Bu ciddi tecrübeyi Sırbistan'a da aktarmak alt yapı ve üst yapı projelerinde de yer almak istiyorlar. Bu projelerin 15 tanesinin 2018 yılı ve sonrasında hayata geçirilmesi bizim için önemli bir referanstır. Yarınki temel atma töreni ile Belgrad-Saraybosna Otoyolu projesine başlıyoruz. Sırbistan'ın Sancak bölgesinde yolların da ıslahı için çalışmalara başladık. 

İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI

Türkiye ile Sırbistan'ın ilişkilerini geliştirebileceği en önemli alanlardan biri de belki de en önemlisi turizmdir. Sırbistan'dan ülkemize gelen turist sayısı yüzde 53 artış göstererek rekor kırdı. Türkiye'den de 97 binin üzerinde turist Sırbistan'ı ziyaret etti. Bu sayının daha da artacağını düşünüyorum. Burada bulunan her iki ülkenin iş adamlarına çağrıda bulunmak istiyorum: Gelin Sırbistan'la ilişkilerimizi ekonomik boyutunu hep birlikte daha da güçlendirelim.

Toplantımızın her iki ülke için yeni yatırımlar kapı aralamasını diliyor, sizleri bir kez daha sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ
Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi