Trump'ın 'Türkiye' tweetlerinin satır arasında tarihi detay!

ABD Başkanı Donald Trump'ın, dün gün boyunca Türkiye hakkında attığı tweetlerin satır aralarında tarihi itiraflar ve ilginç detaylar göze çarptı. Trump, söz konusu mesajlarıyla bir ABD Başkanı olarak, ABD'nin resmiyette kabul etmediği, ancak Türkiye'nin ısrarla savunduğu argümanları tek tek doğrulamış oldu.

Trump'ın 'Türkiye' tweetlerinin satır arasında tarihi detay!
Trump'ın 'Türkiye' tweetlerinin satır arasında tarihi detay! cihan


Haber7 - Detay Haber

 

Dün sabah saatlerinden itibaren ABD'den, özellikle Trump'tan gelen açıklamalarla birlikte dünya Türkiye'nin hazırlandığı operasyona odaklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir süredir kararlı mesajlarla verdiği operasyon sinyali, Trump'ın tweetleriyle tüm dünyanın gündemine oturdu.

 

MESAJLARIN SATIR ARALARINDA DİKKAT ÇEKEN İTİRAFLAR

Trump, Suriye'den çekileceklerini, orada DEAŞ'ın sorumluluğunun artık Türkiye'de olacağını, Suriye'de taraf tutmadıklarını açıklarken, gün boyu ABD'den farklı açıklamalar gelmeye devam etti.

Ancak Trump'ın Türkiye mesajlarının satır aralarında, bazı bölümler dikkat çekti. Türkiye'nin yıllardır savunduğu, ancak hem Türkiye'deki muhalefetin hem de dünya kamuoyunun bir türlü kabullenmediği, bilinen-ama resmi olarak dillendirilmeyen gerçekler Trump'ın dünkü mesajlarıyla açıkça ortaya dökülmüş oldu.

"YILLARCA SİLAH VE PARA VERDİK, TÜRKİYE İLE SAVAŞIYORLAR"

Örneğin, Türkiye'de bazı muhalefet partileri YPG/PYD'yi terör örgütü ve Türkiye düşmanı olarak bile tanımlamazken, Trump'ın dün sabah saatlerinde attığı tweet, açık bir itiraf olarak kayıtlara geçti.

Trump, "Kürtler" olarak bahsettiği YPG/PKK hakkında "bizimle birlikte savaştılar ancak bunu yapmaları için onlara çok para ödendi ve teçhizat verildi. Onlar, yıllardır Türkiye'ye karşı savaşıyorlar." ifadelerini kullanırken, aslında dünya, bir ABD Başkanı'nın ağzından, tarihi bir itiraf duymuş oldu.

Çünkü YPG/PKK, ABD'nin "müttefikim" dediği Türkiye tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyordu ve bu terör örgütü, yine ABD'nin verdiği paralar ve silahlarla, 'müttefik' Türkiye'ye karşı savaşıyordu.

TRUMP: KÜRTLERLE DEĞİL, PKK İLE İŞ TUTTUK

Trump'ın paylaştığı mesajlar arasında en dikkat çekeni ise Hudson Enstitüsü Kıdemli Orta Doğu uzmanlarından Michael Doran'ın paylaşımları oldu.

Trump, Dorian'ın yaptığı "Obama döneminde Kürtlerle değil, müttefikimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin can düşmanı olan PKK ile iş tuttuk. Bu politikayla Türk-PKK savaşının tohumlarını ekiyor, aynı zamanda Türkiye'yi Rusya'nın kollarına atıyorduk." paylaşımını retweet etti.

Terör örgütü PKK'nın, Kürtlerin temsilcisi olamayacağı ve YPG'nin de PKK'nın kolu olduğu gerçeği, Türkiye'de halen bazı muhalefet partileri tarafından kabul edilmese de, bu gerçek bir ABD Başkanı'nın ağzından, dün bütün dünyaya ilan edilmiş oldu.

"TÜRKİYE'NİN EKONOMİSİNE BİZ SALDIRDIK" İTİRAFI

Aynı şekilde, geçtiğimiz yıldan beri Türkiye ekonomisinde yaşanan sorunlar konusunda kamuoyunda farklı farklı değerlendirmeler yapılsa da, genel intiba, ekonomiye dışarıdan bir saldırı olduğu yönündeydi.

Trump, dün akşam saatlerinde attığı tweetle bunu birinci ağızdan teyit etmiş oldu. Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunan Trump, "Türkiye, benim derin ve eşsiz anlayışıma göre, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini mahvederim ve yok ederim (Bunu daha önce yaptım)" ifadelerini kullandı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi