betgram betgram

Büyüyen Endüstri'de Mes/mom'un Yeri Nerededir?

Üretim alanında kullanılan mes/mom’un açılımları Manufacturing Execution System ve Manufacturing Operation Management dan gelmektedir.

Büyüyen Endüstri'de Mes/mom'un Yeri Nerededir?
Büyüyen Endüstri'de Mes/mom'un Yeri Nerededir? Yeni Kalem

Üretim alanında kullanılan mes/mom’un açılımları Manufacturing Execution System ve Manufacturing Operation Management dan gelmektedir. Manufacturing Execution System, üretim yönetme sistemi anlamına gelmektedir. Manufacturing Operation Management ise üretim ürütme sistemi anlamına gelmektedir. Yapılan üretimden veri toplama ve imalatta üretim yönetim sistemi olarak kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler büyüyen endüstride başarılı olan firmaların tercih ettiği çalışma yollarıdır. 

21. yüzyılın ilk çeyreğine girerken sanayinde 4.0’a geçen ülkelerin yoğun olarak kullandığı çalışmaların en başında mes/mom yöntemi kullanmaktadır. Bu yöntemin gelişimi 1990'larla bilgisayar ve yazılım sisteminin gelişmesiyle ön plana çıkmıştır. Artan rekabette teknolojik gelişimlerinde etkisiyle üretim hızı yüksek olan ülkeler ticaretlerini geliştirmektedir. Bu noktada yatırımcılar, Dünya ile rekabet edebilmek için faaliyetlerini bu alanda geliştirmiştir. 

Mes Hangi Temel İşlevleri Yerine Getirir?

Bilgisayar ve yazılım sistemlerinin gelişmesi ile veri toplama genel anlamda hız kazanmıştır. Bu bağlamda üretim veri toplama üretim yönetme sistemi açısından önemlidir. O yüzden Mes'in yani üretim yönetme sisteminin dört temel işlevinin ilki veri toplamadır. Ardından sahip olduğu verileri düzenler ve veri tabanında saklar. Yönetim aşamasında ki tüm stratejileri belirleyen kişiler bu verilere ulaşarak planlarını yapar. 

Genel olarak anlık veri toplama, düzenleme ve aktarma görevlerini üstlenmektedir. Sağlıklı bir imalatın hız kazanması için bu sistem çalışanların verimini ve üretimin hızını arttırmaktadır. Çünkü anlık bilgi akışı sağlamak, yaşanan sorunlarada anlık çözüm bulunması açısından katkı sunmaktadır. 

Mes Kullanımı Hangi Durumlarda Katkı Sunar?

Üretime dönüş sırasında anında bilgi sahibi olunmasını sağlar. İmalata hazırlık ve gerekli ham maddenin tedarik zamanını kısaltır. Veri girişinde personel iş gücünü azaltır ve hızlı olmasını sağlar. Bu sayede tam hakim olunan üretim atölyesinde ki imalat kalitesi artar. Planlama süreci kısalır, çalışanların verimi artar. Bu sayede müşteri memnuniyeti artar. 

Üretimden Veri Toplama Neden Önemlidir?

Bir fabrika, piyasaya sunacağı ürünlerin en kaliteli olması için çalışmaktadır. Bu yüzen ürünlerin üretim aşamasında ki durumlarının incelenmesi gerekmektedir. Bu konuda en doğru yöntem üretimden veri toplama işlemi olmaktadır. Hammade alımından nihai ürün ortaya çıkana kadar tüm mühendislik ve işçilik organizasyonlarının bilgisi tek bir çatıda düzenlenip buluşması sistemsel hızı arttırmaktadır.

İmalat aşamasında ki ürünlerden veri toplama işlevleri Mes ve Mom ile beraber yapıldığında, bilgisayar sayesinde operasyonda ki tüm ekip elde olan verilerin incelemesini yapmaktadır. Çünkü veri tabanı aracılığıyla durum gözlemlemesi, değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Üretim Yönetim Sistemi Nedir?

Üretim yapan bir fabrika, üretim performansı, işlemler, eylem, tarif ve yönetim aşamalarını gerçekleştirmektedir. Bu aşamaların en hızlı şekilde yapılmasını sağlayan yöntem Mom olmaktadır. Mom sayesinde üretim yönetim sistemi tüm operasyona hakim olunmasını sağlamaktadır. Tüm operasyonun sistemsel olarak sınıflandırılması ve anlık bilgi giriş çıkışı olması sanayi 4.0’ın en önemli aşamalarından olmaktadır. 

Büyüyen endüstri piyasasında rekabet koşulunda başarılı olmanın yol haritalarından biri üretim yönetim sisteminin nasıl eyleme döndüğüdür. Bu birime sahip olmayan fabrikalar, karmaşık sistemlerin arasında iş aksaklıklarıyla boğuşmak zorunda kalır. Üretim yönetim sisteminin ise doğrudan performans yüzdesi ve analizi, kalite oranı, iş içerisinde ki operasyon ve çalışan verimi noktasında gerçek sonuçları ortaya koymaktadır. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi