8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslar arası bir gündür. Dünya da ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanan Kadınlar Günü ülkemizde 1921 yılından beri kutlanmakta. Detaylar haberimizde..

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı Muharrem USLU

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. 

8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü Olmasının Sebebi

1857 yılında ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşullarda çalışmak için tekstil fabrikasında greve başlarlar.  Greve izin verilmez ve polis işçilere müdahale etmeye başlar. Olayların büyümesi üzerine fabrikaya kilitlenen işçiler olaylar sırasında çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verir. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katılır.

26-27 Ağustos 2910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde  2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Türkiye 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı .

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
DİCLE TİLKİ     2017-03-11 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İYİKİ VAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor