betgram betgram

İslam Hukuku Nedir?

Müslüman devletlerde uygulanan ve beş temel gayesi bulunan İslam Hukuku, bu gayelere ulaşmak için dini korumak, canı korumak, aklı korumak, malı korumak, nesli korumak gibi beş farklı esasa dayanmaktadır.

İslam Hukuku Nedir?
İslam Hukuku Nedir? Yeni Kalem

Müslüman devletlerde uygulanan ve beş temel gayesi bulunan İslam Hukuku, bu gayelere ulaşmak için dini korumak, canı korumak, aklı korumak, malı korumak, nesli korumak gibi beş farklı esasa dayanmaktadır. Bu 5 esası koruma altına almayan veya alamayan Müslüman devlet sosyal devlet olarak da kabul edilmemektedir. İslam hukukunda yer alan beş gayenin elde edilmesi için oluşturulmuş olan hukuk kavramı Kuran – ı Kerim ve sünnetlere dayalı olarak elde edilmiştir. Ayrıca içme ve kıyas konuları9 da islam hukukunun sağlam temellere sahip olmasını sağlamıştır. Temel olarak dört dayanağa sahip olan ancak yorumlanarak günümüze aktarılan islam hukuku modern hukuka göre de oldukça sert tedbirler içermektedir.Bu nedenle modern dünyada sadece şieatin geçerli olduğu ülkelerde uygulanmaktadır.

İslam hukuku gibi benzer içeriklere sahip olan ancak yazılı olmadığı için herkes tarafından kabul gören toplumsal sözleşme, mecelle gibi yazılı olmayan kurallar bütünüdür. Bir arada yaşayan bireylerin topluluk halinde uymayı kabul ettikleri, her kuralı yaşamsal tecrübe ile elde ettikleri için değiştirebildikleri bir sözleşme olan toplumsal sözleşme kavramı geçmişten günümüze uygulanan bir sözleşme olma özelliğine de sahiptir. Yazılı olmayan ilk anayasa olarak kabul edilen İngiltere anayasası da bir nevi İngilizlerin toplumsal sözleşmesi konumunadır. Toplumsal sözleşme kavramında bireyler kendi koydukları kurallara uyma sözü veren ve bir arada yaşamak için bu kurallara uymak zorunda oldukları bir bütün olarak düşünülebilir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat