Türkiye, Hollanda'ya 2 Nota Birden Verdi!

Hollanda ile yaşanan krizde yeni bir gelişme var. Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dışişleri bakanlığana 3. kez çağırılarak. 2 nota birden verildi.

Türkiye, Hollanda'ya 2 Nota Birden Verdi!
Türkiye, Hollanda'ya 2 Nota Birden Verdi!

Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı 11 Marttan bu yana Dışişleri bakanlığana 3. kez  bu sabah saatlerinde birkez daha çağırıldı. Bu kez yalnızca rahatsızlık bildirilmedi müşteşar yardımcısı tarafından 2 de resmi nota verildi.

İlk notada 11 Martta Hollanda'yı ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Bütül Sayan Kaya ve beraberindekilere yönelik muamelenin Hollanda'nın hem diplomatik ilişkiler hemde konsolosluk ilişkilerine imza attığı Viyana sözleşmelerine aykısı olduğu vurgulandı. Bu bağlamda diplomatik nezaket ve uluslar arası teammüle uymayan bu uygulama güçlü seçilde kınanarak Hollanda makamlarından resmi bir özür beklendiği belirtildi.

Notada ayrıca tazminat hakkı saklı tutularak söz konusu ihlallerin araştırılması ve bunu gerçekleştirenler hakkında adli,idari ve cezai yaptırımların uygulanarak Türk yetkililerin bilgilendirilmesi istendi.Ayrıca Hollanda 'da görev yapan tüm Türk misyon çalışanlarının haklarına ve dokunulmazlarına bundan sonra saygı gösterileceği yazılı olarak beyan edilmesi istendi.

İkinci notada ise Hollanda güvenlik makamlarının hafta sonu yaşanan olaylar sırasında Türk vatandaşlarına yönelik tutumu eleştirildi. Türk vatandaşlarına yapılan orantısız ve insanlık dışı muamele kınandı. Bu uygulamaların hem temel insan hakları ve Avrupa insan hakları sözleşmesini ihlal ettiği belirtildi.Söz konusu muamele sonunda zarar gören Türk vatandaşlarının durumu hakkında Hollanda'lı yetkililerden bilgi istendi.

Ayrıca Rotherdam baş konsolosluğuna erişimi engellenen Türk vatandaşlarına yönelik muamelenin takibinin yapılması ve bunun sorumlularının cezalandırılması istendi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor