betgram betgram

Geri Dönüşüm İnsanları Korur

Dünyanın artan yeni eşya talebi, en fakir ve en savunmasız insanların (örneğin ormanlar veya nehir sistemleri etrafında yaşayanlar) evlerinden ve yerlerinden edilmelerine veya başka şekilde sömürülmelerine yol açmıştır.

Geri Dönüşüm İnsanları Korur
Geri Dönüşüm İnsanları Korur Yeni Kalem

Dünyanın artan yeni eşya talebi, en fakir ve en savunmasız insanların (örneğin ormanlar veya nehir sistemleri etrafında yaşayanlar) evlerinden ve yerlerinden edilmelerine veya başka şekilde sömürülmelerine yol açmıştır. Orman toplulukları, ucuz kereste arayışı sonucunda kendilerini tahliye edilmiş bulabilirler. Nehirler yöre halkına zarar veren ürün imha işlemleri tarafından yol edilebilir veya kirlenebilir.

Mevcut ürünleri geri dönüştürmek, yeni hammadde arayışında bir başkasının topluluğuna veya toprağına zarar vermekten daha iyidir. Ve elbette, plastik atıklarımız geri dönüşüme güvenli bir şekilde dahil edilmezse, nehirlere ve denizlere karışabilir. Dahası yüzlerce veya binlerce kilometre öteye uçabilir, sahil şeridi ve su yollarını kirleterek herkes için sorun olabilir.

Geri Dönüşüm Enerji Tasarrufu Sağlar

Geri dönüştürülmüş malzemelerden ürün yapmak, onları yeni hammaddelerden yapmaktan daha az enerji gerektirir. Bazen enerjide büyük bir fark yaratır. Eski malzemelerden yeni alüminyum üretmek (geri dönüşümlü kutular ve folyolar dahil) sıfırdan elde etmekten yüzde 95 daha az enerji harcar. Çelik için yaklaşık yüzde 70 enerji tasarrufu sağlar.

Kağıt hamurundan geri dönüşüm sonrası kağıt yapılması, işlenmemiş ahşap elyaflardan üretilmesinden yüzde 40 daha az enerji harcar. Bir cam şişenin geri dönüşümünden tasarruf edilen enerji miktarı eski 100 watt'lık bir ampulü ve çok daha uzun bir süre boyunca düşük enerji tüketen yeni bir LED lambayı 4 saat boyunca çalıştırabilir.

Geri Dönüşüm İklim Değişikliğine Yol Açan Karbon Emisyonunu Azaltır

Geri dönüşüm, yeni hammaddelerin tedarikinde ve işlenmesinde daha az enerji kullanmanız gerektiği anlamına geldiğinden, daha düşük karbon emisyonları üretir. Aynı zamanda potansiyel olarak metan salınan atığı atık depolama alanlarının dışında tutar. Atmosfere salınan karbondioksit ve diğer sera gazlarının azaltılması feci iklim değişikliğini durdurmak için hayati öneme sahiptir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi