Etna Yanardağı Çekim Yapılırken Patladı: 10 Yaralı

İtalya'nın güneyinde yer alan ünlü Etna Yanardağı'nda BBC kanalı çekim yaptığı sırada patladı. Patlamada 10 turist yaralandı. İşte detaylar

Etna Yanardağı Çekim Yapılırken Patladı: 10 Yaralı
Etna Yanardağı Çekim Yapılırken Patladı: 10 Yaralı Muharrem USLU

Etna Yanardağı Patladı: 10 Yaralı

Güney İtalya'da bulunan Sicilya Adası üzerindeki Etna Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Meydana gelen patlamada 10 kişi yaralandı. Patlama anı ise görüntülere yansıdı.

İtalya basınında yer alan habere göre  Avrupa'nın en yüksek ve aktif yanardağlarından olan, 3 bin 350 metre yüksekliğindeki Etna'nın 2 bin 700'üncü metresindeki yeni bir kraterin lav püskürtmesiyle meydana geldiğini açıklandı.

Etna Yanardağı'nda meydana gelen patlamanın ardından etrafa yayılan lavlar ve kaya parçalarının etkisiyle yaralananlar arasında, durumu ağır kimsenin bulunmadığı kaydedildi.

İngiliz Yayın Kuruluşu BBC Çekim Yapıyordu

Etna dağında meydana gelen patlama sırasında yayın kuruluşu BBC'nin bir ekibi ve turis kafilesi de oradaydı. BBC ekibinden muhabir Rebecca Morelle, sosyal medya hesabından paylaştığı iletilerde, kendilerinin iyi olduğunu, patlamanın büyük korkuya yol açtığını belirtti.

"İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü, turuncu alarm verdi".

Bölgede görev yapan bir volkanoloji uzmanının açıklamalarında ise, söz konusu patlamanın, 30 yıllık kariyerindeki en tehlikeli kaza olduğunu, patlamaya, dağdaki karların hızlı eriyişinin neden olduğunu belirtti.

Etna Yanardağ'ı

Sicilya'nın doğu kıyısında, Messina ve Catania'ya yakın aktif yanardağ. Avrupa kıtasındaki en yüksek yanardağdır. Şu anki yüksekliği 3.326 m olmakla beraber zirvedeki püskürmelerle bu yükseklik zaman zaman değişmektedir. Dağ, 1865'deki yüksekliğine göre 21,6 m daha alçaktır. İtalya'da Alplerin güneyindeki en büyük dağdır. 1190 km² alan kaplamakta, taban çevresi 140 km'ye varmaktadır. İtalya'nın en büyük üç aktif yanardağından biridir, yüksekliği en yakın rakibi Vezüv'ün üç katı, Strımboli'nin 3,5 katı kadardır. 

Etna Yanardağı'nda 1979 yılında meydana gelen bir patlamada ise 9 turist hayatını kaybetmiş, 23 kişi yaralanmıştı.

etna yanardağı patladı italya etna yanardağı yanardag patladı 10 yaralı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...