Bakan İsmet Yılmaz Eğitime Dair Açıklamalarda Bulundu

MEB bakanı İsmet Yılmaz öğretmen atamalarında yapılan mülakat sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde.

Bakan İsmet Yılmaz Eğitime Dair Açıklamalarda Bulundu
Bakan İsmet Yılmaz Eğitime Dair Açıklamalarda Bulundu Muharrem USLU

Bakan Yılmaz:"Öğretmenin kendi bilmesi yetmez, bildiğini aktarabilmesi önemlidir"

MEB Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Kilis 7 Aralık Üniversitesinde düzenlenen "Gençler Buluşuyor" programında eğitime dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz; öğretmen atamalarında yapılan mülakat sisteminin arkasında durarak, getirilen sistemin öğretmen seçiminde titiz davranıldığının işaretini gösterdiğini vurgular açıklamalarda bulundu. 

Bakan Yılmaz, "Mülakat sistemi devam edecek. Alfabeyi bildi diye bir öğretmene evladınızı teslim eder misiniz? Öğretmenin biliyor olması yetmez, bildiğini anlatabilmesi önemlidir. Bildiğini anlatabiliyor ve onu ikna edebiliyor olması lazım, beden dilini kullanabilmesi lazım. Öğretmen lider kişiliktedir ve kendine öz güveninin olması lazım. Bunlar bizden önceki kanunda da vardı ama geçmişte uygulanmadı" açıklamalarında bulundu.

Eş Durumu Tayinleri

Öğretmen ve öğrencilerin tayin sırasında yaşadığı zorluklara değinen Bakan Yılmaz, bu durumun önüne geçilmesi için eş tayinlerinin öğretmenin olduğu yere yapılması için kanun çıkartıldığını belirterek; "Dedik ki, aile bütünlüğü tabii anayasa koruması altında ama eşi polis ise öğretmen polisin yanına gitmeyecek, polis öğretmenin yanına gelecek. Eşi mühendis ise eşi mühendisin yanına gitmeyecek, mühendis öğretmenin yanına gidecek. Eşi kaymakam ise kaymamak öğretmenin yanına gidecek. Dolayısıyla aile birleşmesi öğretmenin yanında oluştu. Muhakkak ki öğretmenlerimizin özel durumlarını dikkate alacağız ama öncelikle 18 milyon öğrenci diyoruz​" şeklinde açıklamalarda bulundu.

ismet yılmaz meb bakanı sözleşmeli öğretmenlik öğretmen atamaları mülakat sistemi eş durumu tayinler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...