Kanserden Kurtulmak İçin Uyulması Gereken En Önemli Kurallar

Prof. Dr. Emin Gökhan Kandemir, kanserde risk oluşturan şeylerin başında sigara ve alkolün geldiğini belirterek, beslenmenin önemine dikkat çekti.

Kanserden Kurtulmak İçin Uyulması Gereken En Önemli Kurallar
Kanserden Kurtulmak İçin Uyulması Gereken En Önemli Kurallar Sultan ULUKÖK

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Emin Gökhan Kandemir, 1-7 Nisan kanser haftası nedeniyle AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, yılda yaklaşık 14 milyon 100 bin kişinin kanser vakasıyla karşı karşıya kaldığını ve yaklaşık 8 milyon 200 bin kişinin de kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Kandemir, kansere sebep olan faktörlerden uzak durmak gerektiğini söyledi. Risk faktörlerinin başında sigaranın geldiğini de söyleyen Kandemir, şöyle devam etti:

"Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmalıyız. İkinci bir faktör olarak alkolü sayabiliriz. Alkol de birçok kanser gelişiminde rol oynamaktadır. Radyasyon yine söz ettiğimiz gibi çok önemlidir. Güneş ışınları cilt kanserine yol açmakta, uzun süreli solaryum da kanser riskini artırmaktadır. Kanserlerin yaklaşık beşte biri enfeksiyonlara bağlı olarak gelişmektedir. Nedir bu enfeksiyonlar diye baktığımızda özellikle Hepatit B virüsü vardır. HBV virüsü nedeniyle hepatit gelişmekte daha sonra ise karaciğer kanseri meydana gelmektedir. Yine aynı şekilde Hepatit C'ye bağlı olarak da ilerleyen yıllarda bu hastalarda karaciğer kanseri gelişmektedir. Kadınlarda rahim ağzı kanserinin sebebi de HPV virüsüdür. Eğer biz bunlardan korunursak dolayısıyla kanserden de korunmuş olmaktayız."

Emin Gökhan Kandemir, sağlıklı bir beslenme ve egzersizin de kanserden korunmak için önemli bir faktör olduğunu söyledi. 

uzman kanser sigara
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Beşiktaş'ta bir devir kapanıyor
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...
Fenerbahçe düğmeye bastı! 7 transfer yolda...