2017 DGS başvuruları ne zaman başlıyor?

Dikey geçiş sınavı ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş sağlayan 2017 DGS başvuruları ne zaman başlıyor?

2017 DGS başvuruları ne zaman başlıyor?
2017 DGS başvuruları ne zaman başlıyor?

DGS yani dikey geçiş sınavı ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilen sınav için milyonlarca öğrenci heyecanlı bekleyiş içerisinde. 

DGS’ye girebilmek için bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olma şartınız bulunuyor.  Eğer son sınıftaysanız ve staj çalışmanızı tamamlamışsanız da DGS’ye girebiliyorsunuz. 

Eğer yurt dışındaysanız (KKTC dahil) ve DGS’ye girmek istiyorsanız yine bir meslek yüksek okulu veya dengi bir okuldan mezun olmanız gerekiyor. Açık öğretim ön lisans veya meslek yüksek okulu mezunu olup kendi bölümünüzde bir açık öğretim lisans programına yerleşmek istiyorsanız DGS’ye girmenize gerek yok çünkü kendi alanınızdan açık öğretim lisans programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunuyor.

2017 DGS başvuruları ne zaman başlıyor?
Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 23 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleşecek.  Sınava başvurma işlemleri, 24 Mayıs'da başlayıp,1 Haziran 2017 tarihinde sona erecek. 

Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2017-DGS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) internet adresinden ulaşabiliyor. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme, tercih işlemleri ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almakta. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor. 

DGS sınavı mezun öğrenciler başvuruları herhangi bir Meslek Yüksek Okulu başvuru merkezine giderek yapabilecek. Okuyan Öğrenciler ise okudukları okullarda başvuru merkezlerinde başvuruda bulunabilecekler.

2016 DGS ÜCRETİ 
BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ : 3,00 TL
SINAV ÜCRETİ : 50,00 TL
YENİ ŞİFRE EDİNME ÜCRETİ : 2,00 TL


 

2017 DGS başvuruları 2017 dgs başvuru ücreti dgs 2017 ne zaman ösym
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor