Tiroid Testi Nasıl Yapılır?

Tiroid hastalıklarının pek çok sebebi olabilir. Ancak tüm bu sebepler 2 ana tiroid hastalığına yol açar. Bunlardan ilki tiroid bezlerinin normalden fazla hormon üretmesi olan hipertiroid, diğeri de gerekenden az hormon salgılaması durumuna verilen ad olan hipotiroiddir.normal bir vücutta bulunan beyin tiroid bezlerine vücudun ne kadar hormana ihtiyacı olduğu bilgisini iletir ve tiroid bezleri bu hormanları kan yoluyla vücudun tüm bölgelerine ulaştırır.

Tiroid Testi Nasıl Yapılır?
Tiroid Testi Nasıl Yapılır? Sultan ULUKÖK

Tiroid hastalıklarının pek çok sebebi olabilir. Ancak tüm bu sebepler 2 ana tiroid hastalığına yol açar. Bunlardan ilki tiroid bezlerinin normalden fazla hormon üretmesi olan hipertiroid, diğeri de gerekenden az hormon salgılaması durumuna verilen ad olan hipotiroiddir.normal bir vücutta bulunan beyin tiroid bezlerine vücudun ne kadar hormana ihtiyacı olduğu bilgisini iletir ve tiroid bezleri bu hormanları kan yoluyla vücudun tüm bölgelerine ulaştırır. Ancak ilaç kullanımı ile genetik faktörler, enfeksiyonlar ve bazı durumlarda da vücudun kendi bağışıklık sistemi tiroid bezlerinin salgıladığı hormon miktarını azaltıp çoğaltabilmektedir.

 

Tiroid testi kan alındıktan sonra içerisindeki tiroid düzeylerine bakılarak yapılmaktadır. Tiroid ile ilgili olarak kanda bakılanlar şunlardır: TSH, T4, T3, Tiroid Antibody, Radyoaktif İodin Alımı, Ultrason.

 

Kan ile yapılan tiroid testinde net bir sonuca ulaşılamamışsa radyoaktif iodin alımı ve ultrason gibi teşhis yöntemlerine başvurulur.

 

Radyoaktif iodin alımı: Bu test yönteminde küçük bir radyoaktif iodin hapı hastaya verilir. Daha sonra doktor troid bezinin hormon üretmek için ne kadar iodin kullandığını incelemeye alır. İodinin çok kullanılması hipertiroid, az kullanılması hipotiroid hastalığı belirtisidir.

Tiroid hastalıklarının nedenleri; 

·         Kullanılan bir takım ilaçlar

·         Genetik faktörler

·         Enfeksiyonlar

·         Bağışıklık sisteminde bozukluk

Tiroid Testi Nasıl Yapılır tiroid tiroid testi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor