betgram kalebet

Türkiye, üçüncü sondaj gemisini göndererek AB'ye meydan okuyacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Fatih ve Yavuz'un ardından Doğu Akdeniz'e üçüncü bir sondaj gemisi göndereceğinin müjdesini verdi. Türkiye bu hamlesiyle, Doğu Akdeniz'de attığı adımlara tepki gösteren birçok Avrupa Birliği ülkesine meydan okumuş olacak.

Türkiye, üçüncü sondaj gemisini göndererek AB'ye meydan okuyacak
Türkiye, üçüncü sondaj gemisini göndererek AB'ye meydan okuyacak

Türkiye'nin Fatih ve Yavuz'un ardından Doğu Akdeniz'e üçüncü sondaj gemisi gönderme arayışına başladı. Ankara bu adımıyla, Brüksel'in uyarılarına karşın, Avrupa Birliği'ne (AB) meydan okuyacak.

Geminin teminine ilişkin değerlendirmelerin devam ettiği öğrenilirken, alternatifler arasında Fatih ve Yavuz platformlarının satın alındığı Norveçli firmalar başı çekiyor. Üçüncü sondaj platformunun da faaliyete geçirilmesiyle birlikte Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın, Doğu Akdeniz'de KKTC'den yetki aldığı ruhsat sahaları ve Türk deniz yetki alanlarında faaliyet yürüten sondaj gemisi sayısı üçe çıkacak. Ek olarak Barbaros ve Oruç Reis isimli iki de araştırma gemimiz bulunuyor.

Türkiye bu kapsamda, Libya ile 27 Kasım'da, deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasını imzaladı.

MÜJDEYİ ERDOĞAN VERDİ

Dün TRT özel yayınında soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "Bu mutabakat muhtırasıyla Türkiye esasında uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullandı. Bir sondaj gemisi daha alacağız. Sadece Akdeniz'de değil, Karadeniz'de hatta uluslararası sularda da bu çalışmaları sürdüreceğiz. Bu anlaşmayı biz Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile imzaladık. Yunanistan, Mısır, İsrail, Kıbrıs Rum Kesimi ciddi anlamda rahatsız oldu. Biz bu adımı atınca bunların oyunları bozuldu. Bu anlaşmayla Doğu Akdeniz'deki yetki alanımızı maksimum düzeye çıkardık. Ortak arama faaliyetleri gerçekleştirebileceğiz. Yunanistan, Mısır, İsrail ve GKRY bu bölgede Türkiye'nin onayı olmadan doğal gaz hattı kuramaz" ifadelerini kullandı.

"DOĞU AKDENİZ'DE EN UZUN KIYI ŞERİDİNE BİZ SAHİBİZ"

Doğu Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz Doğu Akdeniz'de aslında en uzun kıyı şeridine sahip ülkeyiz, bunlar bunu da görmüyor. Harita çok net, çok şeyleri de açıkça ortaya koyuyor. Bu bizim için tarihe kayıt düşmektir ve tarihe kayıt düşüyoruz. İçeride ve dışarıda bundan çok rahatsız olanlar var" diye konuştu.

AVRUPA BİRLİĞİ TEPKİLİ

"AB Dışişleri Bakanları dün yaptıkları toplantıda hızla büyüyen Doğu Akdeniz krizini değerlendirdi. Birliğin yeni Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün itibarıyla Türkiye'ye yaptırımlar uygulanmasının söz konusu olmadığını, ancak dışişleri bakanlarının Türkiye ve Libya'nın imzaladığı mutabakat muhtırasını inceleyeceklerini söyledi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ise anlaşma için 'hayret verici' dedi."


Haber Videosu

: Türkiye, üçüncü sondaj gemisini göndererek AB'ye meydan okuyacak BBC
Türkiye üçüncü sondaj gemisini göndererek AB'ye meydan okuyacak - Haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat