GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-12-2019 10:44   Güncelleme : 11-12-2019 10:44

AK Parti'den Nobel eleştirisi: Batı'da yükselen ırkçı akımın kültür-sanata yansıması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün soykırım destekçisi yazar Peter Handke'ye verilmesine tepki gösterdi. Çelik, 'Batı'da yükselen ırkçı akımın kültür-sanat çevrelerinde izdüşümlerinden birisi olmuştur' ifadesini kullandı.

AK Parti'den Nobel eleştirisi: Batı'da yükselen ırkçı akımın kültür-sanata yansıması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden 2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Peter Handke'ye verilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"İNSANLIK DEĞERİNE VE BARIŞ İRADESİNE DARBE VURULMUŞTUR"

AK Parti Sözcüsü Çelik, "2019 Nobel Edebiyat Ödülü, soykırımı destekleyen ve savaş suçlusu Miloseviç tarafından 'Sırp Şövalye Nişanı' takdim olunan Peter Handke'ye, üstelik 'Dünya İnsan Hakları' gününde verilmiştir. Bu insanlık ve edebiyat dünyası açısından büyük talihsizliğin ötesine geçmiş bir skandaldır. Nobel Komitesi, Handke'ye verdiği ödül ile Saramago'nun bahsettiği 'Körlük' salgınına kapıldığını ortaya koymuştur. Zaten çeşitli skandallar nedeniyle bir süredir kamuoyunda tartışılan Nobel Komitesi, bir insanlık suçlusunu aklama utancı ile lekelenmiş; Nobel ödülünün saygınlığına da gölge düşürmüştür. Bosna soykırımının acıları henüz taze iken, Handke'ye verilen ödül, Batı'da yükselen ırkçı akımın kültür-sanat çevrelerinde izdüşümlerinden birisi olmuş; insanlık değerlerine ve barış iradesine darbe vurmuştur" ifadelerini kullandı.

"İNSANLIĞI ŞEHİTLERİN HATIRASINA SAYGI DUYMAYA DAVET EDİYORUZ"

Çelik, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Srebrenitsa'da 8 binden fazla kardeşimizin katledilişinin acısı hala yüreklerimizi yakmaktadır. Bosnalı anneler, uzun zaman geçtikten sonra evlatlarını toprağa verebilmiştir. Bu vesileyle Srebrenitsa'da ve Bosna topraklarında soykırıma uğrayan tüm Boşnak kardeşlerimizi bir kez daha anıyor, insanlığı bu acıya ve şehitlerin hatırasına saygı duymaya davet ediyoruz."

Soykırım destekçisi yazar Peter Handke Nobel Ödülü'nü aldıSoykırım destekçisi yazar Peter Handke Nobel Ödülü'nü aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bana Nobel ödülü verilirse almamCumhurbaşkanı Erdoğan: Bana Nobel ödülü verilirse almam MSB'den soykırım destekçisi Handke'ye Nobel ödülü verilmesine tepki geldiMSB'den soykırım destekçisi Handke'ye Nobel ödülü verilmesine tepki geldi

Haber Videosu

: AK Parti'den Nobel eleştirisi: Batı'da yükselen ırkçı akımın kültür-sanata yansıması