Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'prezervatif' tartışması

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Partili Emin Kurt, 'Bu bizim toplumumuzun örf ve adetlerine uygun mudur?' diyerek belediyenin prezervatif dağıtmasına tepki gösterdi. Belediye Başkanı Vahap Seçer de AIDS'le mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı ile protokol yapıldığını hatırlatarak eleştirilerin haksız olduğunu belirtti.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'prezervatif' tartışması
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'prezervatif' tartışması

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda, prezervatif tartışması yaşandı. AK Partili Meclis Üyesi Mehmet Emin Kurt, belediyenin prezervatif dağıtmasını eleştirdi. CHP'li Belediye Başkanı Vahap Seçer ise Sağlık Bakanlığı ile yürüttükleri proje kapsamında dağıtım yaptıklarını söyledi. Seçer, "Bundan sonra protokol yapmayız. Bizi de kurtarın bu işten. Cahil insanlar bize her şeyi söylüyor" diyerek isyan etti.

Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV), Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Mersin Üniversitesi tarafından Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri (GDTM) için 'İş birliğini Geliştirme ve Danışmanlık Desteği Çalıştayı' düzenlendi. Dünya AIDS Günü dolayısıyla üniversitede düzenlenen çalıştaya, alanında uzman isimler konuşmacı olarak katıldı. AIDS ve HIV ile mücadele yöntemlerinin masaya yatırıldığı çalıştayda, ayrıca prezervatif dağıtıldı.

"ÖRF VE ADETLERİMİZE UYGUN MUDUR?"

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen Meclis Toplantısı'nda ise üniversitede prezervatif dağıtımı eleştirildi. AK Partili Meclis Üyesi Mehmet Emin Kurt, "Sağlık Daire Başkanlığımız sağ olsun gitti, Mersin Üniversitesi'nin içinde prezervatif dağıttı. Bu bizim toplumumuzun örf ve adetlerine uygun mudur?" diye sordu.

"SAĞLIK BAKANLIĞI BİZİMLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ YAPTI"

Belediye Başkanı Vahap Seçer de Sağlık Bakanlığı ile yaptıkları projenin ardından prezervatifleri dağıttıklarını söyledi. Bunun üzerine Sağlık Daire Başkanı Dr. Hülya Atila, proje hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

Projeyi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte yürüttüğünü belirten Atila, şunları söyledi: "HIV, AIDS alanında Mersin Üniversitesi, Birleşmiş Milletler ve özellikle de Sağlık Bakanlığı bizimle iş birliği protokolü yaptı. Burada kullanılan tüm materyaller belediye dışında bize hibe olarak geldi."

"BİZİ DE KURTARIN BU İŞTEN"

Dr. Hülya Atila'nın bilgilendirmesinin ardından bir kez daha söz alan Başkan Seçer, "Bundan sonra protokol yapmayız. Sağlık Bakanlığı gelir standı kendi kurar. Arkadaşlarımız söylenecek sözleri o zaman söyler. Bizi de kurtarın bu işten. Cahil insanlar bize her şeyi söylüyor. Ama siz meclis üyesisiniz, araştırın da gelin" dedi.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'prezervatif' tartışması
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'prezervatif' tartışması - Haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat