GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-12-2019 11:42   Güncelleme : 25-12-2019 11:42

Netanyahu'dan küstah vaat: ABD'nin Batı Şeria'daki yerleşimlerin İsrail'e ilhakını tanımasını sağlayacağım

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin 'İsrail'e ilhakını' ABD yönetimine kabul ettireceği vaadinde bulundu.

Netanyahu'dan küstah vaat: ABD'nin Batı Şeria'daki yerleşimlerin İsrail'e ilhakını tanımasını sağlayacağım

Netanyahu, liderliğini yürüttüğü Likud Partisinde perşembe günü yapılacak başkanlık seçimi öncesi sosyal medyada paylaştığı görüntülü mesajla partililere bazı vaatlerde bulundu.

"BUNU ANCAK BEN BAŞARABİLİRİM"

Mesajında, başbakanlığı süresince ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ün tamamını "İsrail'in başkenti" olarak kabul eden kararnameyi imzaladığını, işgal altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri'nin İsrail'e ilhakını tanıdığını hatırlatan Netanyahu, "Bir şeyler daha yapacağım. ABD'nin Ürdün Vadisi ve tüm yerleşim birimlerindeki egemenliğimizi tanımasını sağlayacağım. Sonraki adım bu ve bunu ancak ben başarabilirim." ifadelerini kullandı.

GEÇEN SEÇİMDE DE AYNI VAATTE BULUNMUŞTU

Likud'da perşembe yapılacak seçimde Netanyahu ve partinin önde gelen milletvekillerinden Gideon Saar yarışacak.
Netanyahu, 17 Eylül'de düzenlenen erken seçim öncesi de Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin tamamı ve Ürdün Vadisi'ni "İsrail'e ilhak etme" vaadinde bulunmuştu.

ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE YAHUDİ YERLEŞİM BİRİMLERİ YASA DIŞI

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak: AA

Haber Videosu

: Netanyahu'dan küstah vaat: ABD'nin Batı Şeria'daki yerleşimlerin İsrail'e ilhakını tanımasını sağlayacağım