Son dakika: Yerli otomobil Bursa'da üretilecek

Son dakika: Yerli otomobille ilgili ayrıntıları içeren Cumhurbaşkanlığı kararı resmi gazetede yayımlandı. Karara göre otomobil Bursa'da üretilecek. Yatırım tutarı 22 milyar lirayı bulacak projede üstlenici firmaya yıllık 30 bin araç alım garantisi verildi.

Son dakika: Yerli otomobil Bursa'da üretilecek
Son dakika: Yerli otomobil Bursa'da üretilecek

Yerli otomobil üretimiyle ilgili ayrıntıları içeren Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karar göre yerli otomobil Bursa'da üretilecek. Fabrikaya yatırım yer tahsisi, KDV istisnası, alım garantisi gibi destekler sağlanacak. Üretim tesisinde 4323 kişi istihdam edilecek. Bu kişilerin 300'ü nitelikli personel olacak.

Otomobil üretimi 5 ayrı modelde, yıllık üretim kapasitesi ise 175 bin adet olacak.

DEVLET DESTEĞİ SAĞLANACAK

Yerli otomobil üretimine ilişkin detaylar da netlik kazandı. Yerli otomobil üretim tesisi, Bursa'da kurulacak. Üstlenici firmaya alım garantisi dâhil pek çok devlet desteği sağlanacak.

YATIRIM TUTARI 22 MİLYAR LİRA

Yatırımın süresi, başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019 tarihinden itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Bu süre içerisinde 5 ayrı modelden yılda 175 bin otomobilin üretilmesi öngörülüyor.

Belirlenen hedefin süre içerisinde tamamlanamaması halinde ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca sürenin yarısı kadar daha ek süre tanınabilecek. Yatırımın toplan tutarı ise 22 milyar lira olarak tespit edildi.

30 BİN OTOMOBİLLİK ALIM GARANTİSİ

TOGG'un gerçekleştireceği yatırıma, 30 bin otomobillik alım garantisi verildi.

Garanti çerçevesinde, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin elektrikli otomobil alınacak.

Türkiye'nin 60 yıllık hayali gerçek oluyor! Yerli araba ilk kez görücüye çıkacakTürkiye'nin 60 yıllık hayali gerçek oluyor! Yerli araba ilk kez görücüye çıkacak Son dakika: Tanıtımına saatler kala yerli otomobilin iç görüntüsü paylaşıldıSon dakika: Tanıtımına saatler kala yerli otomobilin iç görüntüsü paylaşıldı Son dakika: Yerli otomobilden bir detay daha! Hareket ederken görüntülendiSon dakika: Yerli otomobilden bir detay daha! Hareket ederken görüntülendi Son dakika: İlk kez hareket halindeyken videosu paylaşılan yerli otomobilden bir detay daha! Logosu belli olduSon dakika: İlk kez hareket halindeyken videosu paylaşılan yerli otomobilden bir detay daha! Logosu belli oldu TOGG nedir? TOGG açılımı nedir? Yerli Yerli otomobil nerede üretilecek? Yerli araba özellikleri neler? TOGG CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş kimdir?TOGG nedir? TOGG açılımı nedir? Yerli Yerli otomobil nerede üretilecek? Yerli araba özellikleri neler? TOGG CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş kimdir?

Haber Videosu

: Son dakika: Yerli otomobil Bursa'da üretilecek
Son dakika: Yerli otomobil Bursa'da üretilecek - Ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi