betgram betgram

Dolar yükselişini sürdürüyor! İşte son durum

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor, güne 5.85'den başlayan kur saat 11.00'da bu eşiği de geçti işte dolar, euro ve sterlinde son rakamlar.

Dolar yükselişini sürdürüyor! İşte son durum
Dolar yükselişini sürdürüyor! İşte son durum cihan


Beyaz Saray ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’dan petrol ithal eden ülkelere yönelik yaptırım muafiyetlerini Mayıs’ta süreleri dolduktan sonra yenilememe kararı aldığını açıkladı.

Buna göre aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler ithalatı kısa süre içinde durdurmaları halinde yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar. Dolar/TL saat 07:30 itibari ile güne 5.8516/5.8539 seviyesinde başladı.

Saat 11.50 itibariyle dolar-euro ve sterlin


“İzaha muhtaç”

Piyasalarda Merkez Bankası rezervlerine yönelik belirsizlik ve bu belirsizliğin TL üzerindeki etkisi de kısmen sürüyor. Bankacılar TCMB rezervlerinde düşüş yaşanmasını “izaha muhtaç” olarak özetliyorlar ve sürece ilişkin TCMB’den bilgilendirme beklemeye devam ediliyorlar.

Asya borsalarında durum

Asya borsaları, ABD hisse piyasalarının beklentilerden kuvvetli şirket bilançolarının etkisiyle yeni tarihi zirveye tırmanmasına rağmen geriledi. Çin'in ekonomiyi destekleyici yeni önlemler almayacağı beklentisi düşüşte etkili oldu. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.5 geriledi. En yoğun kayıplar yüzde 1.3 gerileyen Güney Kore'nin

KOSPI endeksinde görüldü. Çin hisse piyasaları da hükümetin güçlü ilk çeyrek büyüme rakamlarının ardından para politikasındaki daha önce öngörülenden daha az gevşeteceği endişesiyle yüzde 0.9 geriledi.

Tarihi zirveye yükseldi

Petrol fiyatlarında son durum

Petrol fiyatları ABD'nin İran'dan petrol alan ülkeleri bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımlardan muaf tutma kararından vazgeçmesinin ardından yükseldi. Basra Körfezi'ne kıyısı olan petrol üreticisi Arap ülkeleri ise İran'ın petrol ihracatındaki düşüşten kaynaklanan arz açığını, yeterli talep olması halinde telafi edeceklerini açıkladı. Brent petrolü bunun ardından ABD'nin yaptırım kararından itibaren kaydettiği kazanımların bir kısmını geri verdi. Brrent petrolü bugün yüzde 0.5 kayıpla 74.11 dolardan işlem gördü.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi