betgram kalebet

Kasım Süleymani'nin ölüm emrini veren Başkan Trump'ın bazı yetkileri elinden alındı

ABD Temsilciler Meclisi, Kasım Süleymani'nin ölüm emrini veren Başkan Trump'ın bazı yetkilerini elinden aldı. Genel kurulda kabul edilen tasarıya göre Trump, Kongre'nin izni ve bilgisi olmadan İran'a karşı askeri yetkilerini kullanamayacak. Ancak bu tasarı sembolik bir anlam taşıyor.

Kasım Süleymani'nin ölüm emrini veren Başkan Trump'ın bazı yetkileri elinden alındı
Kasım Süleymani'nin ölüm emrini veren Başkan Trump'ın bazı yetkileri elinden alındı

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump'ın İran'a yönelik askeri yetkilerini kısıtlayan tasarıyı onayladı.
Demokrat vekil Elissa Slotkin tarafından sunulan söz konusu tasarı, genel kuruldaki oylamada 194'e karşı 224 oyla kabul edildi.

Trump'ın, "Kongre'nin izni ve bilgisi dışındaki İran'a karşı askeri yetkilerinin kısıtlanmasını" içeren tasarıda, "İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ve İran'ın Irak'taki askeri üslere düzenlendiği balistik füze saldırısı, ABD ve İran arasında ciddi bir gerginliği tetikledi." ifadesi yer aldı.

TÜM ASKERİ ÇATIŞMALARA SON VERMESİ İSTENDİ

Öte yandan tasarıda, ABD yönetiminin askeri güç kullanması durumunda Amerikan halkının kapsamlı bir açıklamayı hak ettiği vurgulanarak, Trump'tan, "İran tarafından acil bir askeri tehdit olmadığı ve Kongreden izin alınmadığı sürece bu ülke ile girdiği tüm askeri çatışmalara son vermesi" istendi.

GÜÇLÜ BİR MESAJ

Diğer yandan sembolik bir anlam taşıyan ve bu sebeple Trump'ın imzasına ihtiyaç duyulmayan söz konusu tasarının, Temsilciler Meclisi tarafından başkana gönderilen "güçlü bir mesaj" olduğu belirtildi.

Tasarıya ilişkin açıklama yapan Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, "Söz konusu tasarı için bu yolu seçmemizin sebebi, başkanın imzasına ihtiyaç duymamasıdır. ABD Kongresi'nin bu beyanının, başkanın veto edip etmeyeceği düşüncesiyle yok edilmesine izin vermeyeceğim." dedi.

ABD'DE 'SAVAŞ' SÖYLENTİLERİ YAYILMIŞTI

Bu arada, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato'ya da sunulan benzer bir tasarının, yakında oylanması bekleniyor.

Trump'ın İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesi talimatını vermesi, özellikle Demokrat siyasetçiler arasında tepki çekmiş, bu talimatla "ABD'nin yeni bir savaşa sürüklendiği" yönünde görüş bildirmişlerdi.

Trump'ın savaş yetkilerini kısıtlamayı öngören tasarı Temsilciler Meclisi'ndeTrump'ın savaş yetkilerini kısıtlamayı öngören tasarı Temsilciler Meclisi'nde Ruhani: ABD bir hata daha yaparsa, çok tehlikeli bir cevap alırRuhani: ABD bir hata daha yaparsa, çok tehlikeli bir cevap alır İran dini lideri Hamaney, Trump'ın yüzüne atılmış 'kanlı tokat' fotoğrafını paylaştıİran dini lideri Hamaney, Trump'ın yüzüne atılmış 'kanlı tokat' fotoğrafını paylaştı Donald Trump, Süleymani suikastıyla ilgili bu bilgiyi ilk kez açıkladıDonald Trump, Süleymani suikastıyla ilgili bu bilgiyi ilk kez açıkladı Süleymani'nin halefi İsmail Kaani: İran'ın füze saldırıları eninde sonunda ABD'yi bölgeden uzaklaştıracaktırSüleymani'nin halefi İsmail Kaani: İran'ın füze saldırıları eninde sonunda ABD'yi bölgeden uzaklaştıracaktır Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı General Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu nedir?Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı General Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu nedir? Kaynak: AA

Haber Videosu

: Kasım Süleymani'nin ölüm emrini veren Başkan Trump'ın bazı yetkileri elinden alındı
Kasım Süleymani'nin ölüm emrini veren Başkan Trump'ın bazı yetkileri elinden alındı - Haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat