betgram kalebet

Suudi Arabistan, ABD üslerine yaptığı saldırı gerekçesiyle İran'ı mesaj yoluyla kınadı

Suudi Arabistan, İran'ın ABD birliklerinin olduğu askeri üslere yaptığı füze saldırıları nedeniyle kınama mesajı yayınladı.

Suudi Arabistan, ABD üslerine yaptığı saldırı gerekçesiyle İran'ı mesaj yoluyla kınadı
Suudi Arabistan, ABD üslerine yaptığı saldırı gerekçesiyle İran'ı mesaj yoluyla kınadı

İran'ın Kasım Süleymani'nin intikamını almak için ABD üslerine yaptığı saldırı birçok ülke tarafından tepkiyle karşılandı. Bu tepkilere, İran'ı kınadığını mesaj yoluyla açıklayan Suudi Arabistan da eklendi.

KINAMAYA "IRAK'IN EGEMENLİĞİ" SEBEP GÖSTERİLDİ

Ülkenin resmi haber ajansı SPA'nın yayınladığı mesajda; İran'ın, Irak'ın egemenliğini ihlal eden saldırıları gerekçesiyle kınandığı belirtildi.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Devlet ajansı tarafından servis edilen kınama mesajı, "Suudi Arabistan Krallığı Irak'taki son gelişmeleri yakından takip etmekle birlikte, İran tarafından IŞİD'e karşı faaliyet gösteren koalisyon güçleri unsurlarının bulunduğu iki askeri üsse yapılan saldırıları Irak'ın egemenliğini ihlal ettiği için kınamaktadır. Suudi Arabistan, tüm taraflara sakinleşme, şiddeti tırmandırmama ve Irak'ın istikrarı ve güvenliğini korumaya davet ediyor" ifadeleriyle devam etti.

PRENS SELMAN'DAN IRAK'A DESTEK

Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman, Suudi Arabistan'ın her zaman Irak ve halkının yanında yer alacağını söylemişti.

Prens Selman, "Suudi Arabistan, dış güçler arasındaki savaş ve çatışma tehlikesini ortadan kaldırmak ve Irak halkının geçmişte çektiği acıların ardından refah içinde yaşaması için elinden geleni yapacaktır" şeklinde konuşmuştu.

SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ

ABD, Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda insansız hava aracıyla hava operasyonu düzenlemiş, saldırıda İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşd-i Şabi komutanı Ebu Mehdi el Mühendis öldürülmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump, Süleymani'nin çok sayıda ABD vatandaşının ölümünden sorumlu olduğunu ifade etse de, operasyon sonrası açıklamalarında "ABD bu operasyonu bir savaş başlatmak için değil, bir savaşı önlemek için düzenledi" demişti.

İran'dan gelen tüm açıklamalarda ise "Süleymani'nin intikamının alınacağı" vurgusu yapılmış ve sonrasında Irak'taki 2 ABD üssü İran tarafından vurulmuştu.

Hizbullah da intikam yemini etti: Süleymani'yi öldüren ABD askerleri bedel ödeyecekHizbullah da intikam yemini etti: Süleymani'yi öldüren ABD askerleri bedel ödeyecek İran, Trump'ın İran, Trump'ın "Milyarlarca dolara mal oldu" dediği üssü vurdu İran'ın saldırısı sonrası Amerika'nın HAARP sistemini devreye soktuğu iddia edildiİran'ın saldırısı sonrası Amerika'nın HAARP sistemini devreye soktuğu iddia edildi İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den yeni saldırı sinyaliİran Cumhurbaşkanı Ruhani'den yeni saldırı sinyali İran'ın, Irak'ta bulunan ABD üssüne yaptığı saldırıdan en net görüntülerİran'ın, Irak'ta bulunan ABD üssüne yaptığı saldırıdan en net görüntüler Son dakika: İran'ın ABD üssünü vurmasının ardından Dini Lider Hamaney'den ilk açıklamaSon dakika: İran'ın ABD üssünü vurmasının ardından Dini Lider Hamaney'den ilk açıklama İran'ın füze saldırısı sonrası Trump'tan ilk açıklama: Her şey yolundaİran'ın füze saldırısı sonrası Trump'tan ilk açıklama: Her şey yolunda Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı General Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu nedir?Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı General Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu nedir? Süleymani'yi anma merasiminde hüzünlü anlar yaşandıSüleymani'yi anma merasiminde hüzünlü anlar yaşandı Hizbullah nedir? Hizbullah ne zaman kuruldu? Hizbullah lideri kimdir? Hizbullah örgütü nedir? Hizbullah nerededir? Hizbullah kelime anlamı nedir?Hizbullah nedir? Hizbullah ne zaman kuruldu? Hizbullah lideri kimdir? Hizbullah örgütü nedir? Hizbullah nerededir? Hizbullah kelime anlamı nedir? ABD, Suriye'de İran destekli Hizbullah unsurlarını vurduABD, Suriye'de İran destekli Hizbullah unsurlarını vurdu

Haber Videosu

: Suudi Arabistan, ABD üslerine yaptığı saldırı gerekçesiyle İran'ı mesaj yoluyla kınadı
Suudi Arabistan ABD üslerine yaptığı saldırı gerekçesiyle İran'ı mesaj yoluyla kınadı - Haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat