betgram kalebet

Kırklareli'de Balkan geleneği 'Koleda' kutlandı

Kırklareli'de Balkan geleneği olarak bilinen 'Koleda' gecesi düzenlendi. Belediye binası önünde toplananlar maskeler taktı, yüzlerini boyadı, beyaz çarşaf giydi. Bazı kişiler evlerin kapılarına giderek vatandaşları korkuttu.

Kırklareli'de Balkan geleneği 'Koleda' kutlandı
Kırklareli'de Balkan geleneği 'Koleda' kutlandı

Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde Balkan geleneği olan "Koleda" gecesi düzenlendi. Büyükmandıra Belediyesince organize edilen kutlamaya katılmak için birçok kişi beldeye geldi.

EVLERİN KAPILARINA GİDEREK VATANDAŞLARI KORKUTTULAR

Belediye binası önünde toplananlar maskeler taktı, yüzlerini boyadı, beyaz çarşaf giydi. Belediye hoparlörlerinden korku sesleri çalındı. Grup, daha sonra yürüyüş yaparak korkutucu sesler çıkardı. Bazı kişiler evlerin kapılarına giderek vatandaşları korkuttu.

KABAK TATLISI İKRAM EDİLDİ

Kültür Park'a kadar yürüyen katılımcılar burada yakılan ateşlerin etrafında toplandı. Daha sonra belde sakinlerinin yaptığı kabak tatlısı, tepsilerde konuklara ikram edildi. İkramların ardından müzik eşliğinde eğlenildi.

"KOLEDA BİR BALKAN GELENEĞİDİR"

Büyükmandıra Belediye Başkanı Ersan Çölgeçen, gazetecilere yaptığı açıklamada, Koleda'nın bir Balkan geleneği olduğunu belirterek, bu vesileyle halkın bir araya geldiğini söyledi.

"HALKIMIZA YANSITMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Etkinlikte, yaşlıların korkulu rüyalarının anlatıldığını aktaran Çölgeçen, "Soğuk gecelerde yapılan bir etkinliktir. Bin yıldır Balkanlarda kutlanır. Dedelerimiz hep anlatırdı bunu, biz de halkımıza yansıtmaya çalışıyoruz." dedi. Geceye katılan Melike Çetin, çok eğlendiklerini ve geleneklerine sahip çıkmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Kaynak: AA
Kırklareli'de Balkan geleneği "Koleda" kutlandı - Haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat