Moskova'da düzenlenen Libya toplantısında UMH ve Hafter güçleri birlikte oturmak zorunda kaldı

2011'de Kaddafi'nin devrilmesi ile çalkantılı günler yaşayan Libya için Türk ve Rus heyeti siyasi istikrarın yollarını arıyor. Bugün Moskova'da gerçekleşen toplantıda Libya'da çatışma halinde olan UMH ile General Hafter'e bağlı güçler, masada aynı yere oturmak zorunda kaldı.

Moskova'da düzenlenen Libya toplantısında UMH ve Hafter güçleri birlikte oturmak zorunda kaldı
Moskova'da düzenlenen Libya toplantısında UMH ve Hafter güçleri birlikte oturmak zorunda kaldı

Türkiye ve Rusya, Libya'da devam eden iç karışıklığı sona erdirmek ve ateşkesi sağlamak için Moskova'da masaya oturdu. Oturma düzeninde, Türk ve Rus heyetinin ortasında Libya heyeti yer aldı. Ancak dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Libya'da iktidar mücadelesi veren Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve General Hafter'e bağlı güçler için masada tek bir yer ayrıldı. Birbiriyle çatışan iki grubun temsilcileri bir anlamda birlikte oturmaya mecbur bırakıldı. Bu hamle dünya kamuoyunda "Libya'da çözüme doğru" olarak yorumlandı.

Libya'da yıllardır devam eden savaş, kaos ve çatışmayı sona erdirmek için inisiyatif alan Türkiye ve Rusya bugün Rusya'nın başkenti Moskova'da masaya oturdu. Haber ajanslarının servis ettiği fotoğraflarda ilginç bir detay dikkat çekti.

SARRAJ İLE HAFTER BİR ARAYA GELECEK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla yürürlüğe giren ateşkes ikinci gününe girerken, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Başbakanı Fayez el Sarraj ile ülkenin doğusunu kontrol atlında tutan General Hafter'in bugün Moskova'da bir araya geleceği açıklandı. Bu görüşmeden önce ise Türk ve Rus heyetleri bir yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi.

TÜRK HEYETİ DE TOPLANTIDA HAZIR BULUNDU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın yer aldığı Türk heyeti Rus mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Haber ajanslarının servis ettiği görüşmenin fotoğraflarında bir detay dikkat çekti.

LİBYA'DA ÇATIŞAN GRUPLAR İÇİN TEK PLAKA

Türk heyetinin ve Rus heyetinin önünde İngilizce olarak "Türkiye" ve "Rusya" ifadesinin yer aldığı plaka yerleştiren yetkililer iki ülkenin heyetlerinin arasına ise Libya yazan bir plaka yerleştirdi. Görüşmenin ilerleyen sürecinde Libya'da ayrılan Hafter ve Sarraj taraflarını "Libya" çatısı altında birleştirmeyi hedefleyen Türkiye ve Rusya'nın çabaları için 5 sandalye boş bırakıldı. Libya heyetinin oturacağı bölümde su, tercüme kulaklığı ve kağıt-kalem gibi detaylar hazır bulunduruldu.

Son dakika: Libya'nın ateşkes kararı sonrası Türkiye'den ilk açıklama yapıldıSon dakika: Libya'nın ateşkes kararı sonrası Türkiye'den ilk açıklama yapıldı Son Dakika: Darbeci Hafter'e bağlı güçler, Türkiye ve Rusya'nın ortak ateşkes çağrısını kabul ettiSon Dakika: Darbeci Hafter'e bağlı güçler, Türkiye ve Rusya'nın ortak ateşkes çağrısını kabul etti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya için yoğun diplomasi trafiği! Putin ile telefonda görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya için yoğun diplomasi trafiği! Putin ile telefonda görüştü Libya'da ateşkes: İtalya, Türkiye ve Rusya'nın da dahil olacağı üçlü mekanizma kurulmasını önerdiLibya'da ateşkes: İtalya, Türkiye ve Rusya'nın da dahil olacağı üçlü mekanizma kurulmasını önerdi Libya nerede? Libya haritası, Libya nüfusu ve Libya ordusu ordusu hakkında merak edilenler!Libya nerede? Libya haritası, Libya nüfusu ve Libya ordusu ordusu hakkında merak edilenler! Darbeci General Hafter kimdir? Hafter güçleri ne demek? Türkiye'ye karşı cihat ilan eden Halife Hafter kimdir?Darbeci General Hafter kimdir? Hafter güçleri ne demek? Türkiye'ye karşı cihat ilan eden Halife Hafter kimdir?

Haber Videosu

: Moskova'da düzenlenen Libya toplantısında UMH ve Hafter güçleri birlikte oturmak zorunda kaldı
Moskova'da düzenlenen Libya toplantısında UMH ve Hafter güçleri birlikte oturmak zorunda kaldı - Haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat