Çin'de yaşayan Türklerin koronavirüs hakkındaki açıklamaları yaşanılan olayın ciddiyetini gözler önüne serdi

Çin'den dünyaya hızla yayılan koronavirüsüyle ilgili araştırmalar devam ederken, Çin'de önlem amaçlı 13 bölge karantina altına alındı. Çin'in Wuhan kentinde yaşayan Türkler yaşanılanları Euronews'e anlattı.

Çin'de yaşayan Türklerin koronavirüs hakkındaki açıklamaları yaşanılan olayın ciddiyetini gözler önüne serdi
Çin'de yaşayan Türklerin koronavirüs hakkındaki açıklamaları yaşanılan olayın ciddiyetini gözler önüne serdi

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya hızla yayılan ölümcül koronavirüsü şimdiye kadar 26 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.Çin'de yayılan virüsten dolayı 13 bölge karantina altına alınırken, Çin Seddi'nin bir bölümü de kapatıldı.Ulaşım ve kente girişlerin durduğu 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde gıda stoku yapan halk, evlerine kapandı. Wuhan şehrinde yaşayan Türk öğretmen Burcu Öner ve Yüksek Lisans öğrencisi Hasan Topal Çin'de yaşanılan durumla ilgili Euronews'e açıklamalar da bulundu. Öner ''Şehirde, sokağa çıkma ve ulaşım yasaklandı.Karantina uzun sürerse herkes kaçar'' dedi.

SOKAĞA ÇIKMA VE ULAŞIM YASAKLANDI

Wuhan'da yaşayan İngilizce öğretmeni Burcu Öner, kentte mevcut önlemlerin alınmasının ardından sabah saatlerinde halka stok yapmaları talimatının verildiğini dile getirdi.Öner yaşanılanlarla ilgili şunları aktardı: ''Wuhan'da hayat tamamiyle durmuş durumda.Marketler dahil olmak üzere insanların herhangi bir şekilde yiyecek temin edecekleri hiç bir yer yok.Çünkü her yer kapandı.Sokağa çıkma ve ulaşım yasaklandı.Bundan dolayı şehirden ayrılamıyoruz.Güvenlik güçleri şehrin giriş ve çıkışlarını tamamı ile kapatmış durumda.Ve herhangi bir uçuş izni de yok şuanda.Pazar yerleri talan edilmiş durumda. Halk ürün stoku yaparak evlerine kapanmış durumda''

Öner, halkın mevcut önlemlerin bir hafta sonra sona ermesini umduğunu belirterek, "Karantina ortamı daha uzun sürerse 'insanlar kendi yöntemleriyle Vuhan şehrinden kaçmaya çalışacaklar' diye düşünüyorum." yorumunda bulundu.

İSTESEK DE ŞEHİRDEN DIŞARI ÇIKAMIYORUZ

Koruyucu maskelerle virüsten korunmaya çalıştıklarını dile getiren Burcu Öner ''N95 isimli maskeyle korunmaya çalışıyoruz.Mümkün oldukça insanlarla bireysel olarak yüz yüze görüşmemeye çalışıyoruz. Dışarıda eldivenle dolaşıyoruz.Bir yere temas ettikte sonra ellerimizi yıkayıp sterilize etmeye dikkat ediyoruz. Bunun dışında yapabileceğimiz pekte bir şey yok. İstesek de şehirden dışarı çıkamıyoruz'' dedi.

''BUGÜNDEN İTİBAREN BİR ŞEYLER ALMAK GAYRET ZOR''

Kentte yüksek lisans öğrencisi Hasan Topal da Wuhan'ın kentin dışarıdan izole bir görünümüne geçmesin ilişkin, "Genel olarak şu anda dışarı çıkmamaya çalıyorum. Dün yapılan bildirimden dolayı alışverişimin bir kısmını bugün yaptım. Bir hafta boyunca beni idare eder diye düşünüyorum. Buradaki 10 kadar Türk ile iletişim halindeyim." diye konuştu.

Wuhan'da yerel hükümetin halka "maske takın" çağrısı sonrası yüzde 95'lere ulaşan maske takma durumuna ilişkin, "Dışarı çıktığımızda sağlık açısından gözlük takmaya çalışıyorum, maskeyi sürekli takıyorum." diyen Topal, kentte otobüs, metro ve tren dahil olmak üzere tüm toplu ulaşımın durdurulduğunu anımsattı.Topal, kentteki mevcut durumun bitişi için herhangi bir tarih öngörülmediğine işaret ederek, "Halkta bir tedirginlik var. Bazı insanlar aşırı tepki gösterip (marketlere) saldırı durumuna geçti" dedi.

Kentte hayatın durma noktasına gelmesi sonrası ilk başta market fiyatlarının zamlandığını ancak hükümetin müdahalesi sonrası bunun düzeltildiğini anlatan Topal, "Alışveriş olarak da bayramdan dolayı sıkıntı vardı. Çoğu yer boşaldı. Bugünden itibaren bir şeyler almak gayet zor. Yakın çevremdeki bütün iş yerleri tatile girdi. Marketlerin tamamı faal değil. Bir kısmı açık, bir kısmı tatile girdi." diye konuştu. Wuhan'da alınan son önlemler sonrası ilaç ve tıbbi cihazlara olan talep, ülkenin sosyal medya platformlarında paylaşılmıştı.Ulaşımın durduğu giriş çıkışların kapatılması uygulamasının kentte salgını önleyip önlemeyeceği sorusunun yanıtını zaman gösterecek. Diğer yandan bu tür bir uygulamanın halk içindeki tedirginliği hangi boyutlara taşıyacağı ise bilinmiyor.

NE OLMUŞTU ?

Çin genelinde Hubey başta olmak üzere birçok eyalet, özerk bölge ve özel idari bölgede 830 kişiye bulaşan ve 25 kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs ülke sınırlarını aşarak başka yerlerde de görülmeye başlandı. Hubey eyaletindeki Wuhan, Huanggang, Icou, Şienning kentleri ile ilçe büyüklüğündeki Çıbi, Şientao, Cıciang, Çienciang kentlerinde metro, otobüs ve feribot seferleri geçici olarak durdurulmuştu.

Vuhan nerededir? Koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan (Wuhan) neresidir?Vuhan nerededir? Koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan (Wuhan) neresidir? Kaynak: Euronews.com

Haber Videosu

: Çin'de yaşayan Türk öğretmenin koronavirüs hakkındaki açıklamaları yaşanılan olayın ciddiyetini gözler önüne serdi
Çin'de yaşayan Türklerin koronavirüs hakkındaki açıklamaları yaşanılan olayın ciddiyetini gözler önüne serdi - Haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi