Esed rejiminin hain saldırısının ardından Putin'in sözcüsü: Türkiye ile sürekli temas halindeyiz

İdlib'de rejim güçlerinin Türk ordusuna düzenlediği hain saldırının ardından 'Türk-Rus ilişkilerinde kriz mi var?' sorusuna yanıt veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 'Rus ve Türk askeri yetkililer sürekli temas halinde. Liderler isterse görüşme kararlaştırılabilir' dedi.

Esed rejiminin hain saldırısının ardından Putin'in sözcüsü: Türkiye ile sürekli temas halindeyiz
Esed rejiminin hain saldırısının ardından Putin'in sözcüsü: Türkiye ile sürekli temas halindeyiz

İdlib'de Esed rejimine bağlı güçlerin Türk ordusuna yaptığı saldırı sonucu 5'i askeri personel 1'i sivil personel olmak üzere 6 şehit verdik. 6 şehit haberinin ardından bölgede gerilim arttı. Türkiye'den art arda sert açıklamalar geldi. Öte yandan Türkiye, Rusya ile bugün Ayn el Arab'da (Kobani) gerçekleşmesi planlanan ortak devriyeyi iptal etti. Bu gelişmeler doğrultusunda "Türkiye ile Rusya arasında kriz mi var?" sorusu gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk askeri yetkililerle sürekli temas halinde olduklarını, liderlerin talep etmesi halinde bir görüşme gerçekleştirilebileceğini söyledi.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye rejiminin açtığı ateş sonucu İdlib'de 5 asker ve 1 sivil personelin şehit olduğu saldırıya ilişkin, Rus ve Türk askeri yetkililerinin sürekli temas halinde olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olayla ilgili henüz telefon görüşmesi yapmadığına dikkati çeken Peskov, "Rus ve Türk askeri yetkililer sürekli temas halinde. Yüksek düzeyde herhangi bir görüşme yapılmadı. Liderlerin isteği üzerine en kısa zamanda görüşme kararlaştırılabilir." ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

Peskov, İdlib bölgesindeki terör gruplarının faaliyetlerinden endişe duymaya devam ettiklerini dile getirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Türk birlikleri 2 Şubat'ı 3 Şubat'a bağlandığı akşam saatlerinde Rusya tarafına bilgi vermeden İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde hareket ettiler ve Suriye hükümet güçlerinin Serakib yerleşim biriminin batısındaki teröristlere yönelik saldırısının hedefi oldu" denildi.

ERDOĞAN'DAN SERT AÇIKLAMA

Rejim unsurları tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 5'i askeri personel, 1'i sivil personel olmak üzere 6 kişi şehit olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti öncesi yaptığı açıklamada,Rus yetkili makamlarına, "Muhatabımız siz değil, rejim, önümüzü kesme gibi bir durum olmasın. Biz bir taraftan şehit verirken, bunun hesabını sormaya devam edeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

AK Parti Sözcüsü Çelik: "Rusya'ya bilgi verilmediği şeklindeki açıklama doğru değil. Türkiye Rusya'ya düzenli ve anlık bilgi vermektedir. Bu son olayda da bilgi verilmiştir. Bilgi verilmediğinin söylenmesi doğru değildir. Yürürlükteki mekanizmalar her zamanki gibi çalıştırılmıştır" yanıtı verdi.

Son dakika: İdlib'de rejim güçlerinin gerçekleştirdiği saldırıda şehit sayısı 6'ya yükseldiSon dakika: İdlib'de rejim güçlerinin gerçekleştirdiği saldırıda şehit sayısı 6'ya yükseldi Son dakika: İdlib'deki hain saldırının ardından TSK ile Rus ordusunun ortak devriyesi iptal edildiSon dakika: İdlib'deki hain saldırının ardından TSK ile Rus ordusunun ortak devriyesi iptal edildi Son dakika: İdlib'de 6 askerimizin şehit olduğu saldırı sonrası Rusya'dan ilk açıklamaSon dakika: İdlib'de 6 askerimizin şehit olduğu saldırı sonrası Rusya'dan ilk açıklama Son dakika: Devlet Bahçeli, İdlib'teki hain saldırının ardından Rusya'ya ateş püskürdüSon dakika: Devlet Bahçeli, İdlib'teki hain saldırının ardından Rusya'ya ateş püskürdü Son dakika: Hain saldırı sonrası, TSK'nın rejim hedeflerini vurduğu anlar paylaşıldıSon dakika: Hain saldırı sonrası, TSK'nın rejim hedeflerini vurduğu anlar paylaşıldı İdlib'de Türkiye ve Suriye arasında şiddetlenen çatışma hakkında neler biliniyor? İşte gerilimin tüm detaylarıİdlib'de Türkiye ve Suriye arasında şiddetlenen çatışma hakkında neler biliniyor? İşte gerilimin tüm detayları İdlib nerede? İdlib Türkiye'ye ne kadar uzaklıkta?İdlib nerede? İdlib Türkiye'ye ne kadar uzaklıkta?

Haber Videosu

: Esed rejiminin hain saldırısının ardından Putin'in sözcüsü: Türkiye ile sürekli temas halindeyiz
Esed rejiminin hain saldırısının ardından Putin'in sözcüsü: Türkiye ile sürekli temas halindeyiz - Haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi