Kongre'deki Demokratlar, Trump'ın sözde 'Orta Doğu barış planını' reddetti

ABD Temsilciler Meclisindeki 100'den fazla Demokrat vekil, Başkan Donald Trump'a bir mektup yollayarak İslam dünyasının tepkisini çeken sözde 'Orta Doğu barış planını' reddettiklerini açıkladı.

Kongre'deki Demokratlar, Trump'ın sözde 'Orta Doğu barış planını' reddetti
Kongre'deki Demokratlar, Trump'ın sözde 'Orta Doğu barış planını' reddetti

Demokrat vekiller Alan Lowenthal ve Andy Levin'in öncülük ettiği ve 100'den fazla ismin imza koyduğu mektupta,sözde "Orta Doğu barış planı"nın işe yaramayacağı, hem İsrail hem de Filistin'e zarar vereceği ve çatışmaları daha da artırabileceği değerlendirmelerine yer verildi.

"BİZ BU PLANA DESTEK VERMİYORUZ"

Mektupta, "Bu plana biz destek vermiyoruz. İsrail yönetimi de bu anlaşmayı, Batı Şeria'daki (Yahudi yerleşim) bölgelerini uluslararası hukuka aykırı şekilde ilhak etmek için bir onay olarak görmesin." ifadesi kullanıldı.

PLANIN ZAMANLAMASINA DİKKAT ÇEKİLDİ

ABD Başkanı'nın söz konusu planının zamanlamasının da sorunun çözümüne katkı sağlamayacak şekilde ayarlandığı vurgulanan mektupta, Trump'ın İsrail-Filistin sorununu gerçekten çözmek isteyip istemediği konusunda birçok soru işareti olduğu vurgulandı.

DEMOKRATLAR İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMDEN YANA

2019 Aralık'ta Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, iki-devletli çözümü desteklediklerini beyan eden bir karar tasarısını kabul etmişlerdi.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da 28 Ocak'ta düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı sözde Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı. Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini söyleyen Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu iddia etmişti. Planın açıklandığı toplantıya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Umman'ın Washington büyükelçileri de katılmıştı.

Kaynak: AA

Haber Videosu

: Kongre'deki Demokratlar, Trump'ın sözde "Orta Doğu barış planını" reddetti
Kongre'deki Demokratlar Trump'ın sözde "Orta Doğu barış planını" reddetti - Haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat