Olası Marmara depremiyle ilgili korkutan tahmin: 7'nin üzerinde bir deprem bekliyoruz

Bursa Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Beyhan Bayhan, bilimsel araştırmalara göre Marmara'da 7'nin üzerinde bir deprem beklenildiğini ifade etti. Bayhan, 1970 ve 2005 yılları arasında yapılan binaların depreme dayanıklı olduğunu söylemenin zor olduğunu söyledi.

Olası Marmara depremiyle ilgili korkutan tahmin: 7'nin üzerinde bir deprem bekliyoruz
Olası Marmara depremiyle ilgili korkutan tahmin: 7'nin üzerinde bir deprem bekliyoruz

Türkiye son dönemde beşik sallanırken, olası Marmara depremiyle ilgili bir tahmin de Bursa'dan geldi. Bursa Teknik Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Marmara Bölgesi'nde 7'nin üzerinde bir deprem beklenildiğini söyledi.

"ELAZIĞ VE MALATYA BİZE GERÇEĞİ YENİDEN HATIRLATTI"

Türk Kızılayı Bursa Şubesi tarafından 'afet koordinasyon toplantısı' düzenlendi. Türk Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan ve Bursa İl AFAD Müdürü Yalçın Mumcu'nun katıldığı programda Bursa Teknik Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Beyhan Bayhan, deprem ile ilgili sunum yaptı.

Bursa Teknik Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Beyhan Bayhan, "Elazığ ve Manisa'da meydana gelen depremler bize bir gerçeği yeniden hatırlattı. Marmara Bölgesi'ndeki iller de deprem riski altındadır. 1855 yılında Bursa 2 büyük deprem atlattı. Tarihi verilere göre 35 bin nüfuslu Bursa'da yüzde 4 can kaybı olmuştur ve şehir viraneye dönmüştür. Kestel'den başlayarak 90 kilometrede çok büyük hasar oluşmuştur. Ulucami'nin minareleri de yıkılmıştır. Bu tarihten bu yana deprem olmaması riski arttırmaktadır. Okullarımızın yeniden yapılacak olması olumlu gelişme. Şehir Hastaneleri inşaat teknik olarak yapılmış en iyi binalar. En son inşaat teknikleri kullanıldı" diye konuştu.

"1970 VE 2005 ARASI YAPILAN BİNALAR RİSKLİ"

Kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu vurgulayan Beyhan, "Bizim yapı stokumuzun çoğu kaçak ve mühendislik görmemiş binalar. Bu binaların en yakın zamanda elden geçmesi lazım. Kentsel dönüşüm binaların yenilenmesi açısından önemli bir başlık. Vatandaşlarımızın binalarını test etmesi gerekiyor. Şuanda Marmara Bölgesi olarak depreme hazır olduğumuzu söyleyemeyiz. Marmara deniz havzasında 1766'dan beri aktif olmayan fayın kırılması sonucu 7 ve ya üzerinde meydana gelebilecek depremde binalarımızın güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Binalarımızın testlerinin yapmamız ve devlet desteğiyle kentsel dönüşümün hızlanması gerekiyor. 1970 ve 2005 yılları arasında yapılan binalarımızın dayanıklı olduğunu söylemek zor. Daha önceki araştırmalarda bu binalar incelendi ve bu bağlamda kentsel dönüşüme hız verilmesi gerekiyor" açıklamasını yaptı.

"MARMARA'DA 7'NİN ÜZERİNDE BİR DEPREM BEKLENİYOR"

1855 yılındaki Bursa depreminde 35 bin nüfusun yüzde 4'ünün hayatını kaybettiğini anlatan Beyhan, "Şu anda böyle depremde 3 milyonu geçen Bursa nüfusunun yüzde 4'ünü düşünürseniz çok fazla can kaybı yaşanabilir. Biz Bursa'da depremin 7 büyüklüğünün üzerinde olmayacağını düşünüyoruz. 6 ve 7 arası bir depremde çok hasar ve can kaybı meydana gelebilir. Bu bilimsel ve olasılıksal çalışmalarla gösterilmiş durumdadır. Marmara deniz havzasının ortasından geçen fay ise, Marmara Denizi'ne kıyısı olan her kesimi etkiliyor. Bu bilinen bir gerçek. Bilimsel araştırmalara göre 7'nin üzerinde bir deprem bekleniyor. Zemin etkisi dediğimiz bir olay var" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Haber Videosu

: Olası Marmara depremiyle ilgili korkutan tahmin: 7'nin üzerinde bir deprem bekliyoruz
Olası Marmara depremiyle ilgili korkutan tahmin: 7'nin üzerinde bir deprem bekliyoruz - Haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat