Esed rejimi, Rusya'nın desteğiyle İdlib'de 18 yerleşimi daha ele geçirdi

Rusya destekli Beşşar Esed güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki ilerleyişi sürüyor. Rejim güçleri, Rusya'nın hava desteğini de alarak İdlib'de toplam 18 yerleşimi ele geçirdi.

Esed rejimi, Rusya'nın desteğiyle İdlib'de 18 yerleşimi daha ele geçirdi
Esed rejimi, Rusya'nın desteğiyle İdlib'de 18 yerleşimi daha ele geçirdi

Esed rejimi ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatını hiçe sayarak İdlib ve Halep kırsallarında ilerleyişine devam ediyor. Rejim güçleri, dün akşam saatlerinden bu yana bazı bölgelerde Rusya'nın hava desteğini de alarak köy ve beldelerden toplam 18 yerleşimi ele geçirdi.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisinden geçen ve Halep-Şam kent merkezlerini bağlayan M-5 kara yolu çevresindeki Hüveyir El-İs, Resm El-İs, Resm Es-Sahariç, Cup Kas, Üm Atebe, Meryuda, Tel Bacer, Kosniya, Şeyh Ahmet, Tel Karatin, Mikhale, Abad, İ'caz, Maharim, Talafih, El-havari, Tel El-Nebariz ve Zah Dederiyye yerleşimleri rejim güçlerinin eline geçen yerler oldu.

SERAKİB İLÇE MERKEZİNİ DE ELE GEÇİRMİŞLERDİ

Rusya'nın hava desteğini alan rejim güçleri, Kasım 2019'da İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki yerleşimlere kara saldırıları başlatmış ve bu yolla İdlib'in güneyinde M-5 kara yolu üzerindeki Marrattünuman ve Serakib ilçe merkezleri ile onlarca yerleşimi ele geçirmişti.

İlerleyişini sürdüren rejim güçleri, Halep kırsalındaki Hader beldesinin Tel Eys köyünde kurulan 6 nolu Türk gözlem noktasına da yaklaştı.

ASTANA ANLAŞMALARI VE SOÇİ MUTABAKATINA HİÇ UYMADILAR

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilan edilerek durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden İdlib hariç kalanları, Rusya'nın hava desteği sayesinde ele geçirdi.

1800'DEN FAZLA SİVİL CAN VERDİ

17 Eylül 2018'de varılan Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. İdlib'in güneyi ve güneydoğusu ile Halep'in batı ve güney kırsalındaki yerleşimlerinden Ocak 2019'dan beri Türkiye sınırı yakınlarına göç edenlerin sayısı 1 milyon 767 bine ulaştı.

Kaynak: AA

Haber Videosu

: Esed rejimi, Rusya'nın desteğiyle İdlib'de 18 yerleşimi daha ele geçirdi
Esed rejimi Rusya'nın desteğiyle İdlib'de 18 yerleşimi daha ele geçirdi - Haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat