GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2020 22:02   Güncelleme : 23-02-2020 22:02

Son Dakika: İran'daki 5.9 büyüklüğündeki deprem Van'da kerpiç evlerin yıkılmasına neden oldu

Son dakika: İran'ın Hoy kentinde yerel saatle 08.53'te 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Türkiye'de de hissedilen depremde Van Başkale'ye bağlı köylerde 9 kişi hayatını kaybetti. Bölgeden gelen ilk görüntüler tahribatın boyutunu gözler önüne serdi.

Son Dakika: İran'daki 5.9 büyüklüğündeki deprem Van'da kerpiç evlerin yıkılmasına neden oldu

İran'da yerel saatle 08.53'te merkez üssü Hoy kenti olan 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Van'ın Başkale ilçesinde tahribata neden oldu. Başkale'ye bağlı; Kaşkol, Güvendik, Özpınar, Gelenler köylerinde kerpiç evlerin yıkılması sonucunda 9 kişi hayatını kaybetti. Bölgeden gelen ilk görüntüler durumun vehametini gözler önüne serdi.

KOMŞUDA DEPREM

Türkiye'nin sınır komşusu İran'da sabah 08.53'te merkez üssü Hoy kenti olan 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Van, Hakkari, Ağrı'da da hissedildi.

9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Deprem Van'ın Başkale ilçesinde tahribata neden oldu. İlçeye bağlı Kaşkol, Güvendik, Özpınar, Gelenler köylerinde kerpiç evlerin bazıları yıkıldı. 4'ü çocuk 9 kişi hayatını kaybetti. Hayvanların bir kısmı ise telef oldu.

AFAD EKİPLERİ SEVK EDİLDİ

AFAD'dan yapılan açıklamada tahribatın oluştuğu köylere ekiplerin sevk edildiği belirtildi. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde İran'ın sınıra yakın bölgesinde depremin meydana geldiğini söyledi.

Sarsıntının hissedildiği sınır bölgesine ekiplerin sevk edildiğini belirten Bilmez, "Sınıra yakın mahallelerde bazı kerpiç evlerin hasar gördüğü bilgisi var. Şu ana kadar can kaybımız yok. Bir kişinin yaralandığı bilgisi ulaştı. Bölgeye AFAD ve UMKE ekipleri sevk ettik." diye konuştu.


ARTÇI SARSINTILAR SÜRÜYOR

Bu arada, bölgede artçı sarsıntılar sürüyor. 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklükleri 2.3 ile 3.9 arasında değişen 6 artçı sarsıntı daha oldu.

Son dakika: İran'da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem Türkiye'de de hissedildiSon dakika: İran'da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem Türkiye'de de hissedildi

Haber Videosu

: İran'daki 5.9 büyüklüğündeki deprem Van'ın Başkale ilçesindeki kerpiç evlere hasar verdi