betgram betgram

Koronavirüs salgını Çinli şirketleri iflasın eşiğine sürükledi

Çin'de koronavirüs salgını her geçen gün etkisini artırırken, çalışanların maaşlarını ve borçlarını ödemekte zorlanan milyonlarca küçük ve orta ölçekli işletme iflasın eşiğine geldi.

Koronavirüs salgını Çinli şirketleri iflasın eşiğine sürükledi
Koronavirüs salgını Çinli şirketleri iflasın eşiğine sürükledi

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle binlerce kişinin hayatını kaybetmesi, diğer ülkelerin de Çin ile ticari ilişkilerini olumsuz etkiledi. Çalışanların maaşlarını ve borçlarını ödemekte zorlanan milyonlarca küçük ve orta ölçekli Çin'li işletme iflasın eşiğine geldi.

ÇİNLİ ŞİRKETLERİN YÜZDE 60'I BATMANIN EŞİĞİNDE

Çin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği, KOBİ'lerin yüzde 60'ının düzenli ödemelerini en fazla bir-iki ay yapabilecek durumda olduğunu açıkladı. Kuruluşa göre, işletmelerin sadece yüzde 10'u ödemelerini altı ay ya da daha uzun süreli yapabilecek imkanı olduğunu bildirdi.

ÇİN'DE KOBİ'LER EKONOMİNİN YÜZDE 60'INI OLUŞTURUYOR

Çin'de ekonominin büyük bir kısmını KOBİ'ler oluşturuyor. Çin Halk Bankası'nın verilerine göre, KOBİ'ler ekonominin yüzde 60'ını, istihdamın da yüzde 80'ini temsil ediyor. Salgının büyümesini önlemek için yeni yıl tatili uzatılmış, milyonlarca kişinin yaşadığı kentler karantinaya alınmıştı.

ÜLKE EKONOMİSİNDE KESKİN DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, hafta sonunda Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yapılan G-20 zirvesinde olaya ilişkin konuştu. Georgieva, yılın ilk çeyreğinde Çin ekonomisinde keskin bir düşüşün görülmesini beklediklerini vurguladı.

Georgieva, yılın ikinci çeyreğinde büyümenin normal seyrine dönmesini öngörmekle birlikte, salgının küresel olarak sürmesi ihtimalini de değerlendirdiklerini belirtti. Hükümet, bankalardan kredileri artırmasını istemişti. ABD'nin ardından dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin'deki salgın küresel ekonomiyi de tehdit ediyor.


Haber Videosu

: Koronavirüs salgını Çinli şirketleri iflasın eşiğine sürükledi BBC
Koronavirüs salgını Çinli şirketleri iflasın eşiğine sürükledi - Ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat