Beşar Esed'in sivilleri hedef alan saldırıları, Hafız Esed'in Büyük Hama Katliamını hatırlatıyor

Suriye'de Esed rejiminin sivillere yönelik saldırıları devam ederken Beşar Esed'in babası olan Hafız Esed'in gerçekleştirdiği katliamlar akıllara geldi. Esed de babası gibi kimyasal silahlara başvuruyor ve babasının yaptığı Büyük Hama Katliamını hatırlatıyor.

Beşar Esed'in sivilleri hedef alan saldırıları, Hafız Esed'in Büyük Hama Katliamını hatırlatıyor
Beşar Esed'in sivilleri hedef alan saldırıları, Hafız Esed'in Büyük Hama Katliamını hatırlatıyor

Esed rejiminin İdlib çevresinde saldırılarının yoğun bir şekilde sürmesi Suriye tarihindeki toplu katliamları hatırlattı. Yıllardır Beşar Esed zulmüyle yaşamaya mahkum edilen Suriye halkı, 1971 yılında iktidarı ele geçiren baba Hafız Esed döneminde de benzer zulüm ve katliamlarla karşılaştı.

Baba Esed, ilk katliamını 1979 yılında Halep'te Topçu Okulu'nda gerçekleştirdi ve 83 kişinin ölümüne, 54 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Hafız Esed'in ikinci katliamı 9 Mart 1980 tarihinde İdlib'teki Jisr al-Shughour adlı bölgede yaşandı. Bölge halkı Esed rejimini protesto edince katliama uğradı. Bu katliamda ise füze ve havan topu kullanıldı. 1980 yılında Esed art arda Suriye'nin 4 farklı bölgesinde de ne yazık ki bu katliamlarını sürdürdü. Souk al-Ahad bölgesinde 192 kişi, Al-Masharqah'da en az 100 kişi, Bustan Al-Qasr'da 35 kişi katledildi. Daha sonra Aqyol bölgesinde bulunan El-Almagly meydanında ise 2 binden fazla genç katledildi. Ardından 1980 tarihinde Tadmor Hapishanesinde bin tutukluyu öldürdü.

Hafız Esed

Katliamlarını sürdüren Hafız Esed, bir alevi köyüne yapılan terör saldırısını bahane ederek 1981'de Hama'da 14 yaş üzeri 400 Sünni kökenli erkeği katletti.

BABA ESED'DEN OĞUL ESED'E DEĞİŞMEYEN YÖNTEM

2 Şubat 1982'de tarihin en büyük katliamlarından sayılabilecek Büyük Hama Katliamını gerçekleştirdi. Bu katliamda ölenlerin sayısı İngiliz kaynaklarına göre 40 bin civarında. Hafız Esed'in küçük kardeşi Rıfat Esed komutasındaki 12 bin Suriye askerinin müdahil olduğu vahşette tıpkı İdlib'de olduğu gibi zehirli gaz kullandığı ispat edildi.

6 Mayıs 2011'de ise oğul Esed'in katliamları başladı. Humus'ta rejime destek vermeyen yüzlerce masum Mayıs 2014'te imzalanan ateşkese kadar katledildi. Cesetlerin çoğu toplu mezarlarda bulundu. Dünya kamuoyu Suriye ordusunun adeta haritadan sildiği kasabaları, köyleri burada yaşayan sivillerin katledilmesini BM'ye taşıdı, ancak burada Çin ve Rusya'nın veto engeline takıldı.

21 Ağustos 2013 tarihinde ise Şam'ın doğusundaki Guta bölgesine yapılan sarin gazı saldırısında 1729 kişi vahşice katledildi. Muhaliflerin iddiasına göre saldırıyı Suriye Ordusu gerçekleştirdi. Ancak Şam bu iddiayı reddetti ve saldırıdan ABD destekli muhalifleri sorumlu tuttu.

DÜNYA HALA SESSİZ

Esed'in, 2017 yılının Nisan ayında da İdlib'de gerçekleştirdiği saldırılarda da zehirli gazdan onlarca masum hayatını kaybetti. Konu tekrar BM gündemine taşındı. Dünyadan infial uyandıran saldırı sonrası Suriye sessizliğini koruyor.

Esed'in saldırıları bugün de devam ediyor. Babasını örnek aldığı görülen Esed, saldırılarıyla masum insanların ölümüne neden olurken bir yandan da binlerce insanın evlerini terk etmesinin asıl nedeni. Saldırılarda evleri yok alan siviller ellerinde kalan eşyaları ile bir kamyon kasasında hayata tutunmaya çalışıyor. Türkiye sınırına akın eden siviller güvenli bölgelerde yaşamaya çalışıyor. Bazı siviller ise farklı köylere sığınarak çadırlarda yaşamaya çalışıyor. Suriye'de yaşanan bu drama ise tüm dünya sessiz kalıyor.

İdlib haberleri ve İdlib son dakika gelişmeleri için tıkla

Haber Videosu

: Esed'in sivilleri hedef alan saldırıları, Hafız Esed'in Büyük Hama Katliamını hatırlatıyor
Beşşar Esed Hafız Esad Suriye Dünya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi