betgram betgram

Yeni Engelli Hakları Nelerdir?

2020 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere yönelik engelli hakları geçen yıl yepyeni bir boyut kazanmıştır.

Yeni Engelli Hakları Nelerdir?
Yeni Engelli Hakları Nelerdir? Yeni Kalem

2020 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere yönelik engelli hakları geçen yıl yepyeni bir boyut kazanmıştır. 30692 sayılı resmi gazetede ilgili karar yürürlüğe girmiş ve bu yürürlükte yetişkin ve çocuk engelli bireyler ayrı ayrı belirtilmiştir. Kararın içeriğinde çocuk ve yetişkin bireylerin terör, kaza, yaralanma gibi durumlarda ilgili kurum ve kuruluşlardan sağlık raporu alınmasıyla ilgili ayrıntılar ve bu sağlık raporunun özellikleri açıkça belirtilmiştir. Ayrıca engellilik durumlarının nasıl belirlendiği sağlık raporlarının nasıl alındığı ve geçerlilik süreleri gibi engelli bireylerin merak ettiği tüm detaylar yer almaktadır. Çocuklar ve yetişkinler için durum ayrı ayrı değerlendirildiği için bu kategoride yer alan engelli bireylerin başvuracakları kurumlar da birbirinden farklıdır.

Çocuklar İçin Engelli Hakları Nelerdir?

Engelli hakları çocuklar için sağlık raporu alındıktan sonra faydalanabilecek bir alandır. Engelli sağlık raporunun çocuklar için alınması durumunda ilgili sağlık kurumlarında ortopedi ve travmatoloji, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, çocuk sağlığı ve hastalıkları, göz hastalıkları, çocuk nörolojisi, çocuk cerrahisi, kulak burun ve boğaz hastalıkları, çocuk ve ergen ruh sağlığı hastalıkları bölümlerinden uzmanlar bulunmalıdır. Engelli raporu alabilmek için kurulda 6 daimi üye yer alır. Engelli sitesi olarak aradığınızda zaten gerekli bilgileri edinmeniz oldukça kolay olur.

Engelli hakları adı altında çocuklara Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınan bir takım haklar mevcuttur. Yetişkinlerle beraber hemen hemen aynı haklara sahip olan engelli çocuklar toplumda herhangi bir zorluk yaşamamak ve normal insanlardan geri kalmamak için devlet tarafından devamlı desteklenmektedir. Gerek ulaşım gerekse diğer sosyal haklar olsun her konuda avantajlı bir konumdadır.

Yetişkinlerin Engelli Hakları Nelerdir?

Yetişkin bireyler gibi çocuklar engelli sağlık raporu alabilmek için aynı kategoride değerlendirilmezler. Yetişkin engelli bireylerin engelli hakları adı altında kendilerine Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından verilen haklardan faydalanabilmeleri için sağlık raporu almaları gerekir. Ancak prosedür çocuklarınkinden oldukça farklıdır. Bunun yanında yetişkin bireyler engelli vergi indirimi de dahil olmak üzere sosyal anlamda engelli haklarının getirdiği tüm avantajlardan faydalanmaktadır. İzlenmesi gereken prosedürler yetişkin bireylerin engelli sağlık raporu aldıklarından sonra devlet kurum ve kuruluşların ilgili sayfalarında yer almaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi