Malatya'da son dakika deprem haberi (Son depremler AFAD-Kandilli Rasathanesi)

Malatya'da deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve AFAD deprem haberini son dakika olarak duyurdu. Deprem Elazığ, Gaziantep, Diyarbakır ve Urfa'dan da hissedildi. İçişleri Bakanı Soylu, Malatya Valisi ve Pütürge Belediye Başkanı'ndan deprem sonrası peş peşe açıklamalar geldi.

Malatya'da son dakika deprem haberi (Son depremler AFAD-Kandilli Rasathanesi)
Malatya'da son dakika deprem haberi (Son depremler AFAD-Kandilli Rasathanesi)

Malatya'daki depremin merkez üssü Pütürge ilçesi olarak belirlendi. Saat 12.37'te meydana gelen depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi 5.7 AFAD ise 5.2 olarak duyurdu. Deprem yeryüzüne 7 kilometre derinlikte gerçekleşti.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'DAN DEPREM SONRASI AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Malatya'daki deprem sonrası yaptığı ilk açıklamada "Şu ana kadar hasara kadar ihbar yok" ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'nun açıklaması şöyle;

"Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 12.37'de 5,2 büyüklüğünde gerçekleşen depremde valiliğimizden aldığımız bilgiler çerçevesinde hasara yönelik ihbar yok.Taramalara AFAD ekipleri ve Jandarmamız tarafından devam ediliyor."

MALATYA VALİSİ'NDEN İLK AÇIKLAMA

Malatya Valisi Aydın Baruş, Pütürge'deki depremle ilgili yaptığı açıklamada "Jandarma ve AFAD ekipleri mahallelerle iletişim kuruyor. Şu ana kadar yansıyan olumsuzluk yok." ifadelerini kullandı.

PÜTÜRGE BELEDİYE BAŞKANI: CAN KAYBI YOK

Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük de canlı yayında yaptığı açıklamada "Hasar var, can kaybı yok" dedi. Bölgede daha önceden 2 bin 500'e yakın hasarlı bina olduğunu belirten Sülük, bu binalara girilmemesi uyarısında bulundu.

Depremin ardından CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük'ün açıklamaları şu şekilde:

"Çok şükür can kaybı bilgisi almadık. Ekiplerimizle birlikte sahadayız. Çok şiddetli hissettik. Ama kısa sürdüğü için bir yıkım olduğunu düşünmüyoruz.

Biz belediyedeydik, daha önceki depremde bizim belediye binamız ağır hasar gördüğü için tek katlı başka binadaydık. Tek katlı binada bile ağır çatlaklar oluştu. Vatandaşlarla görüşüyorduk. Çok uzun sürmediği için böyle bir yıkım olduğunu düşünüyoruz. 10-12 saniye kadar sürmüş olabilir.

31 Temmuz'daki deprem bu kadar şiddetli değildi, bu çok şiddetliydi.

ALTUN: DEVLETİMİZ TÜM KURUM VE İMKANLARIYLA MİLLETİMİZİN YANINDA

Malatya'daki depreme ilişkin açıklama yapan İletişim Başkanı Altun, "Malatya’da meydana gelen depremden etkilenen bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz tüm kurum ve imkanlarıyla aziz milletimizin yanındadır. Süreci en hafif hasarla atlatmak için tüm ekiplerimizin görevlerinin başındadır" dedi.

AĞIR HASARLI YAPILAR

Bu depremi saymazsak, şu ana kadar olan depremlerde 2500'e yakın binamız ağır hasarlıydı.

Vatandaşlarımızın bu depremde ağır hasar görmüş binalara girmemelerini istiyoruz. Risk oluşturacak bütün binaları daha önceki depremlerden dolayı boşaltmış durumdaydık."

CHP'Lİ AĞBABA: TEPEHAN'DA İKİ BİNA YIKILDI

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, depreme Malatya'daki parti binasında yakalandıklarını belirterek, kendilerine Tepehan'da iki binanın yıkıldığı bilgisinin geldiğini ancak herhangi bir can kaybının yaşanmadığını açıkladı.

SON DEPREMLER-AFAD İÇİN TIKLAYIN

afad

SON DEPREMLER-KANDİLLİ RASATHANESİ İÇİN TIKLAYIN

malatya son depremler

Ağalar Mahallesi Muhtarı Hasan Caner şu bilgileri paylaştı:

"Büyük bir heyecan yaşadık, binadaydık. Canımızı zor kurtarırız diye attık kendimizi dışarıya. Şu anda bir bilgi alamadık, bir iki ev hasar görmüş. Can kaybıyla ilgili bir bilgi gelmedi çok şükür. Bir panik yaşandı. Şu anda ben Pütürge merkezdeyim. Millet dışarda, herkes korktu. Kimi dışarı fırladı, kimi iş yerinde kendini sokağa attı. Şu anda panik hafifledi."

Balpınarı Mahallesi Muhtarı Siyamet Er, şu bilgileri paylaştı:

"Herkes sokakta, tedirgin. Ama çökme, can kaybı yok. Yalnız hasarlı evler daha hasarlı oldu. Benim olduğum mahalledekilerle telefonla görüştüm. Can kaybı yok ama herkes dışarda. Millet tedirgin."

Taşmış Mahallesi Muhtarı Endes Taşmış şu bilgileri paylaştı:

"Ben evdeydim, balkonda çocuklarla beraber oturuyordum. Aniden sallanmaya başladık. Sağ olsun bölük komutanı aradı. Aldığım bilgiye göre bizim mezrada yıkık evler var. Zaten bende 96 tane ağır hasarlı ev vardı. Az hasarlı olanlar da hepsi tamamen gitti. Çevre ve Şehircilik Bakanından rica ediyorum, sesimi duysun. İnsanlar ölmesin, analar ağlamasın. Cumhurbaşkanım, Çevre Şehircilik Bakanım, İçişleri Bakanım sesimi duysunlar. Şu an tespit ettiğim yerde 4 tane yıkılmış, aşağıda da 4-5 tane yıkılmış. Oraya varmak üzereyim. Çünkü bizim köy çok dağınık bir coğrafya."

Deprem sonrası Malatya'dan gelen ilk kareler;

DEPREM 1

DEPREM 5

DEPREM2

DEPREM3

DEPREM4

Ayrıntılar geliyor...

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ
deprem Malatya AFAD Kandilli Rasathanesi Son Depremler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat